zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Konsorcjum “Polski E-BUS” przystępuje do programu NCBR

Strona główna > Archiwa wpisów > Konsorcjum “Polski E-BUS” przystępuje do programu NCBR

Data
Tagi

Konsorcjum “Polski E-BUS” zapowiedziało przystąpienie do ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu wsparcia bezemisyjnego transportu w Polsce “Bezemisyjny transport publiczny”. Dzięki programowi do 2023 roku na polskie drogi ma wyjechać ponad tysiąc bezemisyjnych autobusów nowej generacji.

W programie NCBR stosuje formułę partnerstwa innowacyjnego. To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów.

Skutkiem prowadzonych prac w ramach programu ma być opracowanie i dostarczenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów. Każdy pojazd musi być nowy i dopuszczony do ruchu drogowego oraz posiadać możliwość ładowania prądem zmiennymi i stałym wg standardu Combined Charging System. Szacowana wartość projektu to 2,309 mld zł.

Jak podkreśla konsorcjum “Polski E-BUS” w taką formułę współpracy wpisuje się realizowany przez nie projekt nowego w pełni polskiego autobusu elektrycznego, który będzie pojazdem modułowym z możliwością wymienności rożnych rodzajów magazynów energii. Kolejną innowacją ma być możliwość jazdy autonomicznej na poziomie 3 SAE co najmniej w obrębie zajezdni, co ma uczyni go produktem konkurencyjnym na światowych rynkach.

Konsorcjum “Polski E-Bus” zrzesza firmy zainteresowane produkcją autobusu elektrycznego. W jego skład wchodzi 14 firm: Pol-Mot Holding, Zakład Elektroniki Przemysłowej Enika, Bmz Poland, Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Kompozyty, SAV Studio, Xdisc, Innowative Trade and Product Strategies, Zakład Maszyn Elektrycznych Emit, AIU+, Ursus Bus, Platige Image, Railway Eco Driving System oraz ITM Poland.


Czytaj również:

Elektryczne autobusy. Polska w czołówce

Porozumienie NCBR i samorządów: bezemisyjne autobusy dla polskich miast

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno