zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne rosną w siłę

Strona główna > Archiwa wpisów > Mikroinstalacje fotowoltaiczne rosną w siłę

Sektor prosumencki w pierwszych miesiącach br. zdominował krajowe inwestycje w energetyce odnawialnej nie tylko w zakresie ilości oddawanych do użytku instalacji, ale także pod względem ich całkowitej mocy.

Według informacji zebranych od największych operatorów systemu dystrybucyjnego przez portal Gramwzielone.pl, w ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie około 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW, co oznaczało ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do ilości mikroinstalacji przyłączonych do sieci w roku 2017, kiedy w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawiło się 12,6 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 82 MW.

Czytaj: Rozwój energetyki prosumenckiej – czy przedsiębiorcy zostaną prosumentami?

Liderem w przyłączaniu instalacji prosumenckich jest PGE Dystrybucja – ponad 12,8 tys. o łącznej mocy 67,3 MW. Na koniec 2018 r. w sieci tego operatora miało funkcjonować ponad 21,1 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy prawie 117 MW.

Do sieci Taurona przyłączono w ubiegłym roku 8 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy niemal 50 MW. W efekcie na koniec grudnia w jego sieci działało już 17 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 105 MW. Energa z kolei przyłączyła w 2018 r. 4,5 tys. mikroinstalacji o mocy 33 MW, zwiększając łączną ilość mikroinstalacji w swojej sieci do niemal 10 tys. (70 MW).  Czwarty z największych operatorów sieci dystrybucyjnej, Enea Operator, w 2018 roku przyłączył 2,5 tys. mikroinstalacji o mocy prawie 20 MW. W efekcie łączna ilość takich urządzeń w jego sieci wzrosła do 6,8 tys., a ich łączna moc wyniosła 48 MW.

Przeczytaj także: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Według informacji Ministerstwa Energii, na koniec 2018 roku w Polsce miało funkcjonować już 54,2 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 343 MW. Pod względem wolumenu przyłączonych urządzeń miało oznaczać to wzrost o 88 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2017 r.!

Ministerstwo Energii wskazuje, że już w pierwszych trzech miesiącach tego roku w Polsce powstało ponad 11 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 72 MW, a w efekcie na koniec marca całkowity wolumen mikroinstalacji w naszym kraju wzrósł do ponad 65 tys., a ich moc przekroczyła 415 MW!

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno