28 października odbędzie się podpisanie listu intencyjnego o strategicznej współpracy między Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju i amerykańskim koncernem General Electric
Jak informuje resort, podpisanie listu intencyjnego ma otworzyć pole do szerszej współpracy przy realizacji inwestycji w sektorze OZE. W wydarzeniu wezmą udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, Minister Finansów Inwestycji i Tozwoju Jerzy Kwieciński, Fabrice Kermorgant z GE Renewable Energy- Ofshore Wind GE oraz Sławomir Żygowski, Prezes Zarządu GE Power. GE Power ma wesprzeć rozbudowę Elektrowni Ostrołęka o nowy blok węglowy. Jest także zaangażowane w projekty Odnawialnych Źródeł Energii na całym świecie.
Odnawialne źródła energii. Jaki mają wpływ na geopolitykę?
Już w ubiegłym tygodniu szeroko informowano o innej inicjatywie GE, którą pozytywnie ocenił Minister Kwieciński, tj. uzgodnienie przez Synthos i GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) zasad współpracy przy potencjalnych zastosowaniach związanych z wdrożeniem małego modułowego reaktora GEH BWRX-300 w Polsce, jak podkreślił Minister, ważne jest to, że nie tylko sektor publiczny myśli o wykorzystaniu w Polsce energii jądrowej. W kontekście OZE eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, podkreślają już teraz źródła odnawialne wspierają proces dywersyfikacji struktury wytwarzania energii w Polsce, a do dynamicznego rozwoju przyczyniają się m.in. spadające koszty technologii.
Rozwój OZE i elektromobilności. Jaką rolę ma do odegrania miedź?
Jak podkreśla się podczas debat eksperckich, zwiększenie wysiłków nad przyspieszeniem rozwoju energetyki odnawialnej, może być też wizja straty nawet 8 mld zł, jeśli Polsce nie uda się wypełnić zobowiązań dot. wymaganej ilości OZE.