zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ørsted wdroży morską turbinę wiatrową nowej generacji GE Renewable Energy

Strona główna > Archiwa wpisów > Ørsted wdroży morską turbinę wiatrową nowej generacji GE Renewable Energy

Firma Ørsted, światowy lider w dziedzinie rozwoju energetyki wiatrowej na morzu, wybrał GE Renewable Energy jako preferowanego dostawcę turbin dla swoich dwóch amerykańskich morskich farm wiatrowych, co oznacza pierwsze na świecie komercyjne rozmieszczenie morskiej turbiny wiatrowej GE Haliade-X o mocy 12 MW.

Z zastrzeżeniem ostatecznej uzgodnionej i podpisanej umowy oraz uzyskania wszystkich wymaganych zatwierdzeń projektu, Ørsted uruchomi turbiny wiatrowe Haliade-X o mocy 12 MW na dwóch morskich farmach wiatrowych tworzących klaster środkowo-atlantycki Ørsted’s Mid-Atlantic:

  • Skipjack (120 MW) u wybrzeży Maryland. Przewidywany termin oddania do eksploatacji: 2022 rok.
  • Ocean Wind (1 100 MW) u wybrzeży New Jersey. Przewidywany termin oddania do eksploatacji: 2024 rok.

W samych Stanach Zjednoczonych, siedem stanów na wschodnim wybrzeżu zobowiązało się do zbudowania w sumie 20 GW morskiej energii wiatrowej do 2035 roku, podkreślając potrzebę szerokiej i zróżnicowanej bazy dostawców.

Martin Neubert – wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Ørsted Offshore, mówi: „Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie na rynek morskich turbin wiatrowych nowej generacji. Od dziesięcioleci, firma Ørsted jest pionierem wprowadzania nowych technologii i nowych dostawców, co miało fundamentalne znaczenie dla obniżenia kosztów energii elektrycznej, a dziś morska energia wiatrowa jest konkurencyjnym źródłem czystej energii domowej, która może pomóc krajom i stanom w osiągnięciu ich celów klimatycznych, jednocześnie tworząc długotrwałą działalność gospodarczą. Cieszymy się, że GE jest zaangażowana w długoterminową działalność na rzecz morskiej energii wiatrowej i że jest partnerem w naszym klastrze środkowo-atlantyckim”.

Czytaj: Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki

Z kolei Jérôme Pécresse – prezes i dyrektor generalny GE Renewable Energy, mówi: „Jesteśmy naprawdę podekscytowani, że zostaliśmy wybrani jako preferowany dostawca najpotężniejszych turbin wiatrowych na rynku przez światowego lidera rynku. Morska energetyka wiatrowa jest szybko rozwijającym się segmentem naszej firmy i podobnie jak Ørsted, jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do potencjału morskiej energetyki wiatrowej, zarówno w USA, jak i na całym świecie. Jak pokazuje to oświadczenie, nasze znaczące inwestycje w innowacje technologiczne, które wykorzystują wszystkie odpowiednie zasoby w GE, pozwalają nam pomóc naszym klientom obniżyć koszty energii wytwarzanej przez czysty, obfity i niezawodny morski wiatr. Dziękujemy firmie Ørsted za ich zaufanie i zaangażowanie”.

Po farmie wiatrowej Block Island Wind Farm o mocy 30 MW – pierwszej amerykańskiej farmie wiatrowej typu offshore, która została oddana do użytku w 2016 roku i stała się pionierem turbiny Haliade o mocy 6 MW – Skipjack i Ocean Wind będą drugą i trzecią morską farmą wiatrową Ørsted, na której zostaną rozmieszczone turbiny z wykorzystaniem energii odnawialnej GE. W USA, firma Ørsted uzyskała prawa do budowy morskich farm wiatrowych na potrzeby rynków w Maryland, New Jersey, Rhode Island, Nowym Jorku i Connecticut. Łączna moc tych farm wiatrowych wyniesie ok. 2,9 GW i zostanie oddana do użytku do 2024 roku.

Haliade-X

Turbina wiatrowa Haliade-X o mocy 12 MW firmy GE Renewable Energy posiada wirnik o średnicy 220 metrów. Każda łopatka w turbinie Haliade-X o mocy 12 MW ma 107 metrów (351 stóp) długości i całkowitą powierzchnię 38 tysięcy metrów kwadratowych (409 tysięcy stóp kwadratowych).

Zobacz też: Energetyka wiatrowa. Dlaczego warto na nią postawić?

Morski wiatr Ørsted

Ørsted U.S. Offshore Wind dostarcza czystą, odnawialną energię wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Obsługuje farmę wiatrową Block Island, pierwszą morską farmę wiatrową w Ameryce i uzyskała ponad 2900 MW mocy w ramach sześciu projektów. Główna siedziba firmy znajduje się w Bostonie, Massachusetts i Providence na wyspie Rhode Island. Zatrudnia ponad 100 osób.

O firmie Ørsted

Wizja Ørsted jest światem, który działa w całości w oparciu o zieloną energię. Ørsted opracowuje, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, bioelektrownie i dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. Ørsted z siedzibą w Danii, zatrudnia 6300 osób. Akcje Ørsted są notowane na giełdzie Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2018 roku, przychody grupy wyniosły 76,9 mld DKK (10,3 mld EUR).

Informacje o GE Renewable Energy

GE Renewable Energy to firma o wartości 15 miliardów dolarów, która łączy jeden z najszerszych portfeli w branży energii odnawialnej w celu zapewnienia kompleksowych rozwiązań dla klientów wymagających niezawodnej i niedrogiej zielonej energii. Łącząc lądowe i morskie źródła energii wiatrowej, łopaty, energię wodną, magazynowanie, rozwiązania w zakresie energii słonecznej i sieci przesyłowych, jak również hybrydowe źródła odnawialne i ofertę usług cyfrowych, GE Renewable Energy zainstalowała ponad 400 GW czystej energii odnawialnej i wyposażyła ponad 90% przedsiębiorstw użyteczności publicznej na całym świecie dzięki rozwiązaniom sieci przesyłowych. Zatrudniając prawie 40 tysięcy pracowników w ponad 80 krajach, GE Renewable Energy tworzy wartość dla klientów, którzy chcą zasilać świat za pomocą niedrogich, niezawodnych i zrównoważonych zielonych elektronów.

Polecamy: Prognozowanie ilości generowanej energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe z wykorzystaniem sieci neuronowych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.