zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ostatni kwartał w zakresie przyłączeń Prosumentów jest rekordowy dla PGE Dystrybucja

Strona główna > Archiwa wpisów > Ostatni kwartał w zakresie przyłączeń Prosumentów jest rekordowy dla PGE Dystrybucja

Data
Tagi

PGE Dystrybucja, przez pierwsze trzy kwartały 2019 roku przyłączyła niemal dwa razy więcej mikroinstalacji niż przez cały 2018 rok

23,9 tys. – tyle mikroinstalacji przybyło w sieci dystrybucyjnej, którą obsługuje PGE Dystrybucja, przez trzy kwartały 2019 roku. 12 tys. przyłączeń wykonano jedynie w trzecim kwartale – mikroinstalacje OZE dały łączną moc na poziomie 74,58 MW. Dzięki temu moc, którą w pierwszych trzech kwartałach tego roku przyłączono do tej sieci, sięgnęła 148,43 MW. Przez ten okres, od stycznia do końca września, przyłączono 23 882 mikroinstalacji fotowoltaicznych w trybie na zgłoszenie, a także 5 mikroinstalacji w innych technologiach OZE, których moc wynosi 90 kW. W trybie na umowę natomiast przyłączono 13 mikroistalacji, mających 190 kW całkowitej mocy.

PGE Dystrybucja zwiększy możliwość przyłączenia źródeł OZE

W trybie na zgłoszenie wcześniej, czyli w drugim kwartale tego roku, PGE Dystrybucja przyłączyło 7134 mikroinstalacji o łącznej mocy wynoszącej 44,96 MW – jedynie dwie mikroinstalacje, o łącznej mocy 10 kW, wykonano w innej niż fotowoltaiczna technologii. W trybie na umowę przyłączono cztery mikroinstalacje mające 50 kW łącznej mocy.
Natomiast w pierwszym kwartale tego roku PGE Dystrybucja przyłączyła w trybie na zgłoszenie 4770 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 28,78 MW, a także trzy mikroinstalacje w trybie na umowę, których łączna mocy wyniosła 50 kW. Nie przyłączono natomiast mikroinstalacji wykonanych w technologiach innych niż fotowoltaiczna. Wynik ten jest podobny do tego, który PGE Dystrybucja odnotowało w czwartym kwartale 2018 roku – przyłączono wtedy niemal 6 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 28,56 MW. PGE Dystrybucja przez cały 2018 rok przyłączyła 12,8 tys. mikroinstalacji, których łączna moc wynosi 67,3 MW. W 2017 było to 4,1 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 25,91 MW. W kwestii przyłączania mikroinstalacji OZE, PGE Dystrybucja jest krajowym liderem. Ma to swoje wytłumaczenie w tym, że spółka, jeśli chodzi o posiadaną sieć dystrybucyjną, ma największy zasięg. Na drugim miejscu znajduje się Tauron Dystrybucja. W trzecim kwartale operator ten przyłączył w sumie 5,85 tys. mikroinstalacji, których łączna moc wynosi 42,675 MW, a przez trzy kwartały 2019 roku przyłączył w sumie 14,5 tys. mikroinstalacji, mających 102,2 MW łącznej mocy.
Dodatkowo przez pierwsze trzy kwartały tego roku, PGE Dystrybucja przyłączyła 164 większe fotowoltaiczne elektrownie, których łączna moc wynosi 125,19 MW – nie są one zaliczane do mikroinstalacji, dlatego ich jednostkowa moc sięga ponad 50 kW. Wyłącznie w trzecim kwartale 2019 roku przyłączono 58 większych źródeł PV, a ich łączna moc wyniosła 42,6 MW.  Do 643,443 MW wzrosła moc aktywnych umów z wytwórcami energii z większych fotowoltaicznych instalacji. Składają się na to 762 umowy.
Przez pierwsze trzy kwartały tego roku PGE Dystrybucja przyłączyło dodatkowo 5 większych elektrowni wiatrowych – ich łączna moc wynosi 5,14 MW. Natomiast moc w aktywnych umowach przyłączeniowych, które zostały zawarte z operatorami farm wiatrowych, sięgnęła 508,01 MW. Z większych źródeł OZE przyłączono w tym roku również jedną biogazownię o mocy 1 MW. A zawarte przez PGE Dystrybucja umowy z wytwórcami energii z biogazu zwiększyły potencjał mocy do 33,417 MW.

Prosument i klastry energii w koncepcji rozwojowej PSE SA

Przez pierwsze trzy kwartały 2019 roku nie przyłączono żadnych większych instalacji biomasowych, a także i wodnych. Dopiero na koniec września tego roku PGE Dystrybucja posiadała 7 aktywnych umów na łączną moc 16,07 MW dotyczących elektrowni biomasowych. W przypadku elektrowni wodnych operator miał 3 aktywne umowy, których łączna moc wyniosła 0,52 MW. 1201,62 MW – to jest łączna wartość aktywnych umów, którą na koniec trzeciego kwartału tego roku PGE Dystrybucja zawarła z wytwórcami energii OZE. Złożyło się na to 887 umów. Do tego spółka przez pierwsze trzy kwartały wydała 364 warunki przyłączenia, które sięgają 487,4 MW łącznej mocy. 251,57 MW z tego dotyczyło fotowoltaiki.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.