zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PGE celuje w 2,5 GW w fotowoltaice na rok 2030

Strona główna > Archiwa wpisów > PGE celuje w 2,5 GW w fotowoltaice na rok 2030

Data
Tagi

Polska Grupa Energetyczna (PGE) w 2021 roku na w planach znaczny przyrost energii pochodzącej ze słońca, celem jest osiągnięcie ponad 2,5 GW mocy PV do 2030 r

Jak powiedział Prezes PGE Henryk Baranowski – PGE konsekwentnie umacnia pozycję lidera transformacji energetycznej inwestując w nieemisyjne źródła wytwórcze, do których zaliczamy przede wszystkim wiatraki na morzu i program rozwoju paneli fotowoltaicznych. W programie offshore PGE jest obecnie na etapie wyboru partnera spośród podmiotów, które złożyły wiążące oferty zakupu udziałów, natomiast w przypadku programu PGE już współpracuje z PKP czy KGHM Polska Miedź. Już teraz, spośród terenów własnych i partnerów, PGE zidentyfikowało zasoby pozwalające na wybudowanie mocy fotowoltaicznych na poziomie ok. 750 MW.

W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE

Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej poinformowali, że zostały wszczęte prace budowy trzech lądowych elektrowni wiatrowych – Starza, Rybice i Karnice. Łączna moc zainstalowana wynosi 97,17 MW, co przełoży się na roczny wolumen sięgający około 277 GWh. Praca elektrowni ma trwać przez 25 lat, a dzięki wygranej aukcji OZE kolejne 15. Prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem, a pozwolenie na aktywność dla inwestycji ma zostać uzyskana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wykonanie projektu zwiększy moc zainstalowaną elektrowni wiatrowych grupy PGE o 18%, co przekłada się na około 650 MW mocy. Z informacji podawanych przez spółkę PGE wynika, że 30 września br. zostanie przekazany do użytku blok energetyczny numer 6, należący do Elektrowni Opole. Natomiast umowa związana z blokiem o mocy 490 MW w Elektrowni Turów wynosi ponad 90%. Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma zostać zakończona 30 października przyszłego roku.

Miedź i przejście na czystą energię

Na przełomie 2019 i 2020 roku, PGE zamierza rozstrzygnąć przetarg dotyczący budowy dwóch bloków gazowo-parowych o mocy około 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. Wartość inwestycji szacowana jest na około 4 miliardy złotych. Przedsięwzięcie jest przygotowane do startu aukcji w 2019 roku, co oznacza, że użytkowanie będzie możliwe dopiero na początku stycznia 2024 roku.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.