zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar

Strona główna > Archiwa wpisów > PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar

PGE Energia Odnawialna zapowiedziała w czwartek, że zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh.

Ma to być instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego – “Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”.

Celem projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Jak podkreśla spółka przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby rynku energii elektrycznej. PGE EO zwraca uwagę, że obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy źródeł energii (energetyka wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia.

W ocenie spółki, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane stabilizacja pracy sieci powinna być realizowana jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.

Magazyn energii, wraz z zaawansowanym układem sterowania ma zapewnić możliwość świadczenia usług systemowych dostosowanych do wymagań użytkownika.

Projekt zakłada również opracowanie modelu rozliczeń z operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD), pozwalających na skuteczne świadczenie tego typu usług.

Według zapowiedzi spółki realizacja projektu badawczo-rozwojowego – “Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych” potrwa do końca lutego 2021 r.

Przypominamy, że w ubiegłym roku Energa, Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły, że zbudują największy w Polsce hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy ok. 6 MW i pojemności ok. 27 MWh.


Czytaj również:

Projekt Rigrid w Puńsku. Model 3D i magazyn energii – zobacz jak powstały

Powstały najwyższe wiatraki na świecie z magazynem energii

Systemy magazynowania energii: Wydajność i żywotność

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno