zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pierwszy kontrakt na regularne dostawy amerykańskiego LNG do Polski

Strona główna > Archiwa wpisów > Pierwszy kontrakt na regularne dostawy amerykańskiego LNG do Polski

PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych – poinformował resort energii we wtorek. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.

Jak czytamy w komunikacie prasowym podpisana umowa jest kontraktem na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowej i Północnej.

Umowa ta jest jednym z kroków rządu mającym na celu dywersyfikację dostaw gazu ziemnego i kolejny krok do budowy polskiego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i uniezależniania się od dostaw z Rosji.  

Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do Terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA – podkreśla minister Tchórzewski w komunikacie.

W ramach kontraktu przewidziano dostawy do 9 ładunków LNG. W ostatnim czasie podjęta została decyzja o rozbudowie  infrastruktury terminala do 7,5 mld m3.

Drugim elementem polityki dywersyfikacji kierunków i dostawców gazu ziemnego jest gazociąg z Norwegii do Polski – Baltic Pipe. W październiku zakończyło się badanie zapotrzebowania rynku na gaz ziemny z Norwegii. Jego wyniki są pozytywne. – Projekt zostanie zrealizowany najpóźniej do roku 2022. Wtedy Polska uzyska też pełną niezależność gazową – dodaje  minister Tchórzewski.

Pięcioletni kontrakt wejdzie w życie w 2018 r., a dostawy LNG będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass zlokalizowanego w USA w Luizjanie. Kontrakt został zawarty przez biuro tradingowe PGNIG w Londynie utworzone w marcu 2017 r.

ZOBACZ TAKŻE:

IEO: Rządowy scenariusz zmian w miksie energetycznym oznacza zdecydowany wzrost cen energii

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

Minister energii: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej będzie rósł, ale…

IEO: W ciągu najbliższych 2 lat w Polsce powstanie 400 MW nowych mocy w PV

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.