Pilotażowe programy wsparcia ciepłownictwa ze środków krajowych pomogą sektorowi się modernizować zarówno termicznie, jak i kosztowo – podkreśla wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Minister zapewnia, że resort dostrzega szczególny potencjał ciepłownictwa powiatowego, dlatego też uruchamiany jest pilotażowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska”ciepłownictwo powiatowe”. Program pozwolić ma oszacować i sprawdzić, w jaki sposób pomóc modernizować się ciepłowniom, tak by one dostarczały w sposób jak najbardziej efektywny ciepło do mieszkańców.
RAPORT: Lokalne systemy ciepłownicze. Zmiany i ich wpływ na mniejsze zużycie energii
Fundusz przeznaczył na pilotażowy program pół miliarda zł i mają to być początkowe środki na bardzo korzystnych warunkach – 30 proc. dofinansowania w formie dotacji, 70 proc. dofinansowania w formie pożyczki, którą można zwrócić w ciągu 20 lat. Można umorzyć tę pożyczkę do 10 proc., nie więcej niż 5 mln zł. Program wsparcia ze środków krajowych da szanse na modernizacje i rozwój sektora małych, często przestarzałych ciepłowni, które mają problem z pozyskiwaniem funduszy unijnych, a jak wskazują eksperci w tym. Europejskiego Instytutu Miedzi – brak efektywnych systemów ciepłowniczych będzie barierą w uzyskiwaniu środków pomocowych z UE.
Polecamy: Finansowanie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu