zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Podziemny magazyn wodoru

Strona główna > Archiwa wpisów > Podziemny magazyn wodoru

Pierwszy w Niemczech podziemny magazyn wodoru, ma powstać w Rüdersdorf pod Berlinem na głębokości tysiąca metrów

W ciągu dwóch lat pod ziemią powinno być możliwe składowanie do 6 ton wodoru. Jak wskazuje strona niemiecka, w tej lokalizacji obsługiwane już kawerny do magazynowania gazu ziemnego i istnieje tam niezbędna infrastruktura Obecnie magazyny w kawernach solnych w Rüdersdorf są wykorzystywane do magazynowania gazu ziemnego. Trzeci istniejący odwiert ma zostać obecnie rozbudowany do magazynu wodoru. Obecny projekt ograniczony do celów badawczych. Magazyn ma kosztować 10 mln euro, a budowa jaskini testowej o powierzchni 500 m sześc. ma zająć 18 miesięcy.

Wodór z odnawialnych źródeł energii

Pierwsze wyniki prac badawczych spodziewane są jesienią 2022 r. Chociaż planowanych jest coraz więcej projektów pilotażowych w zakresie produkcji zielonego wodoru, to kwestia magazynowania, wciąż jest daleka od kompleksowego rozwiązania. Coraz więcej mówi się o rozwoju technologii wodorowych także w w Polsce. Ostatnio z inicjatywy Pana Ministra Ireneusza Zyski – Pełnomocnika Rządu ds. OZE powstało partnerstwo na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego w ramach, którego włączeni zostali przedstawiciele świata biznesu i nauki. Porozumienie wodorowe umożliwić ma realizację  celów Polskiej Strategii Wodorowej i zbudowanie silnych krajowych kompetencji w dziedzinie wodoru.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.