zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polska Polityka Energetyczna 2040. PKEE zadowolone, jest jedno “ale”..

Strona główna > Archiwa wpisów > Polska Polityka Energetyczna 2040. PKEE zadowolone, jest jedno “ale”..

Polski Komitet Energii Elektrycznej uznał, że przedstawiony przez resort energii projekt strategii jest dokumentem ambitnym, ale dobrze wpisującym się klimatyczne regulacje UE – zaprezentowany na stronie internetowej.

PKEE popiera główne elementy proponowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, a konkretnie:

  • Szybką dywersyfikację i rozwój wytwarzania energii ze źródeł niskoemisyjnych, co doprowadzi do ograniczenia emisji CO2 w sektorze elektroenergetyki o 50% do 2040 roku;
  • Ograniczenie udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej do około 60% w 2030 roku. Produkcja energii elektrycznej z węgla spadnie znacząco z 130 TWh w 2020 roku do 75 TWh w 2040 roku;
  • Wzrost udziału energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE do 27% całości w 2030 roku. Pełne wykorzystanie potencjału morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki może zapewnić łącznie do 30 GW nowych mocy wytwórczych do 2040 roku;
  • Budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW zaplanowanej na 2033 rok. Sześć bloków jądrowych ma zostać wybudowane do 2043 roku, o łącznej mocy około 6-9 GW.

Przypomnijmy, że w Projekcie Polityki Energetycznej zapisano m.in., że ograniczenie emisji CO2 do 2030 r. ma wynieść 30 proc. W 2030 roku 60 proc. prądu w Polsce będzie nadal pochodziło z węgla przy utrzymaniu rocznego zużycia na obecnym poziomie, a od 2033 r. w naszym kraju ma pojawić się energia atomowa – wynika z projektu Polityki Energetycznej Państwa (PEP) do 2040 roku. Dziś 80 proc. energii elektrycznej produkujemy z węgla kamiennego i brunatnego. W 2030 r. 21 proc. w zużyciu końcowym ma pochodzić OZE. Zapowiedziano też rezygnację z rozbudowy wiatraków na lądzie – ma ją zastąpić fotowoltaika a od 2026 r. – off shore.

CZYTAJ: Elektromobilność. Jak zmieniać transport i komunikację, by chronić środowisko?

Polski Komitet Energii Elektrycznej podpisuje się pod celami zawartymi w projekcie zaprezentowanym przez resort energii, jednak zwraca uwagę na jeden ważny aspekt – finanse.

„Realizacja tej ambitnej polityki będzie wymagała ponoszenia niesamowicie wysokich nakładów inwestycyjnych i PKEE ma nadzieję, że polska energetyka na realizację swoich celów otrzyma pomoc finansową w ramach negocjacji nad wieloletnią perspektywą finansową (MFF) i nadchodzącymi przepisami wykonawczymi, wdrażającymi mechanizmy kompensacyjne w ramach znowelizowanej dyrektywy EU ETS. Polskie spółki energetyczne będą się borykały z brakiem pieniędzy na inwestycje”- czytamy w stanowisku.

CZYTAJ: Rozwój OZE. Bez miedzi ani rusz

PKEE proponuje, by dyskusje o finansach miały dłuższą perspektywę niż tylko zakres najbliższych ram budżetowych. „Popieramy utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej w ramach prac nad nową wieloletnią perspektywą finansową UE po 2020 roku. PKEE jest zdania, że komunikat Komisji zapoczątkowuje formalną dyskusję i zadanie na najbliższy rok. Popieramy realistyczny harmonogram – neutralność węglowa może być osiągalna dla EU w ujęciu średnim, ale nie w takim samym stopniu przez wszystkie kraje członkowskie o różnych strukturach paliw energetycznych. Końcowy pozostający procent emisji sektora energetyki będzie wymagał kompensowania i emisji ujemnych. Musimy oszacować ostateczne koszty I dostępność komercyjną takich rozwiązań (CCS, obszary leśne, kredyty międzynarodowe) oraz ceny, CO2 na półwiecze” – czytamy na stronie.

ZOBACZ:

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Koszty energii elektrycznej straszą Polaków

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.