zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

Strona główna > Archiwa wpisów > Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

Morskie farmy wiatrowe mają być ważnym narzędziem dywersyfikacji źródeł energii i przyczynić się do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym poniżej 60 proc. do 2030 roku.

Podczas dorocznej konferencji PKEE w Brukseli wskazywano, że wykorzystanie potencjału Bałtyku jest możliwe dzięki współpracy międzynarodowej. Jak podkreślał Prezes PKEE – Henryk Baranowski, PGE Baltica planuje dostarczyć pierwszą energię pochodzącą z morskich farm wiatrowych do 2026 roku, a poprzez projekty na Bałtyku, Polska chce pokazać zaangażowanie w kierunku neutralności klimatycznej. Ponadto, grupa PGE planuje pozyskanie kolejnych 2,5 GW z fotowoltaiki oraz do 2030 r. zainwestować miliardy złotych w budowę farm wiatrowych na Bałtyku, aby na morzu stanęły wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW.

Coraz więcej chętnych na wiatraki na polskim Bałtyku

Jak mówił Prezes Baranowski – dzięki inwestycjom członków PKEE udział OZE w wytwarzaniu energii w Polsce osiągnie 27 proc. do 2030 r. Szacuje się, że do 2030 Morze Bałtyckie stanie się największym obszarem farm wiatrowych na świecie i ma to być również wielka szansa dla Polski, aby stać się kluczowym graczem w europejskim sektorze offshore. Deklaracje podczas konferencji PKEE wpisują się w toczącą się w UE dyskusję na temat neutralności klimatycznej. Większość krajów członkowskich UE chce się zgodzić na to, by ten cel był wyznaczony na 2050 r., co wiąże się ze znacznym ograniczeniem emisji CO2 i zwiększeniem pochłaniania gazów cieplarnianych.

Transformacja energetyczna – wybór czy konieczność?

Dla Polski to jednak poważne wyzwanie, bo przekształcenie sektora opartego na węglu będzie bardzo kosztowne. Jak podkreślał zarówno w trakcie debaty podczas Forum Transformacji Energetycznej oraz podczas konferencji PKEE Pan Jacek Kościelniak, Wiceprezes Zarządu ENERGA – ważne jest działanie, aby wskazywać Komisji Europejskiej na konieczność wyasygnowania środków budżetowych na realizację procesu transformacji energetycznej w naszym kraju.

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.