zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Potencjał recyklingu baterii

Strona główna > Archiwa wpisów > Potencjał recyklingu baterii

Jak wskazuje raport Sweden Energy Agency, najbardziej popularne akumulatory wykorzystywane w magazynowaniu energii, tj. baterie litowo – jonowe są znacznie szerzej poddawane procesowi recyklingu niż się o tym powszechnie mówi.

Jak wskazuje portal BiznesAlert, w obecnych czasach baterie litowo – jonowe wykorzystywane są na szeroką skalę. Instaluje się je w przenośnych urządzeniach, np. smartfonach, stanowią źródło energii w samochodach elektrycznych czy też używane są do budowy dużych, samodzielnych magazynów energii, współpracujących z systemem elektroenergetycznym. Częstym zarzutem kierowanym w stronę tych baterii jest ich wątpliwe, powtórne wykorzystanie oraz konieczność utylizacji po zużyciu się.

Tesla opracowuje recykling baterii w obiegu zamkniętym

Badania wykazały, że zaledwie 5 procent wszystkich baterii litowo – jonowych na świecie jest poddawanych recyklingowi, tą wartość podano w raporcie Friends of the Earth, wydanym 9 lat temu. Według nowego raportu Szwedzkiej Agencji Energii, spośród wszystkich baterii litowo-jonowych poddawanych obecnie recyklingowi, ponad 70 procent z nich jest przetwarzanych w Chinach i Korei Południowej, przy wysokim poziomie odzysku materiałów. Azjatyckie firmy skupują baterie z całego świata, oferując atrakcyjne ceny.

Recykling baterii polską specjalnością?

W raporcie wskazano również, że na całym świecie przeprowadzono ponad 300 badań w zakresie oddzielania materiałów w zużytych bateriach i ponownego wytwarzania materiałów katodowych lub ich prekursorów. W 70% z nich zgodnie stwierdzono, że „wszystkie materiały aktywne, w tym lit, mogą być poddawane recyklingowi z wysoką wydajnością”. Warto jednak zaznaczyć, że z racji istnienia kilku rodzajów baterii litowo – jonowych, związanych z różną budową katody (np. LCO – tlenek kobaltu(III) litu), nie wszystkie zostały równo przeanalizowane.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno