zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Program „Energia Plus”. Ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku

Strona główna > Archiwa wpisów > Program „Energia Plus”. Ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku

Dzięki programowi “Energia Plus” w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości bloku energetycznego o łącznej mocy 200 MW – zapowiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Ten program pozwoli nam być nie tylko użytkownikami energii, ale także jej producentami – podkreślała minister.

 Minister Jadwiga Emilewicz przedstawiła założenia programu Energia Plus w niedzielę. Jak mówiła minister podczas konwencji, program ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku i trafić do trzech podstawowych grup odbiorców. – Po pierwsze skorzystają rodziny – średnio szacujemy oszczędność 2,5 tys. zł w skali roku. Rodzina w ten sposób nie tylko oszczędzi, ale i zarobi – powiedziała minister. Kolejnym beneficjentem ma być polski biznes – czytamy w money.pl. – Ten, który obniży sobie rachunki, dostanie dodatkowe źródła przychodu, ale także ten biznes, ci przedsiębiorcy, którzy będą mogli dostarczyć nam te rozwiązanie. Powstanie też znacznie więcej miejsc pracy – dodała Emilewicz. Kolejnym odbiorcą mają być samorządy, które dzięki temu będą mogły zaproponować tańsze usługi komunalne.

CZYTAJ: Technologie pomagają zbić rachunki za prąd

– Technologie pozwalają nam dzisiaj na to, abyśmy byli nie tylko konsumentami, ale i producentami energii – “producentami na nasz własny użytek, ale także tymi, którzy nadwyżkę wyprodukowanej energii mogą oddać do naszego polskiego systemu energetycznego” – mówiła Emilewicz, cytowana przez PAP. Dodała, że to sprawi, iż polski system energetyczny będzie “lepiej miał się latem”.

“Dzięki temu programowi już w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości jednego takiego bloku energetycznego, (czyli 200 MW – od red.)” – wskazała. Powiedziała, że będzie to instalacja elastyczna, tańsza, szybsza, stawiana bez długoterminowych pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę.

CZYTAJ: Ceny prądu w górę. Jak to wpłynie na zainteresowanie elektromobilnością?

Według Emilewicz za sprawą tych instalacji “obniżymy koszty energii elektrycznej dla 50 tys. gospodarstw domowych”. “Ci, którzy w tym roku wezmą udział w programie, realnie odczują jego skutki w budżecie domowym na koniec 2019 r.” – zaznaczyła. Jak podaje PAP, minister zapowiedziała, że VAT miałby zostać zrównany poziomie ośmiu procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno