zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PSE przygotowuje się do zarządzania systemem elektroenergetycznym z dużym udziałem OZE

Strona główna > Archiwa wpisów > PSE przygotowuje się do zarządzania systemem elektroenergetycznym z dużym udziałem OZE

Data
Tagi

Z początkiem listopada 2017 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęły realizację projektu badawczego, którego celem jest opracowanie zasad zarządzania pracą systemu elektroenergetycznego w warunkach dużego udziału generacji OZE.

PSE podpisały 4 września br. umowę konsorcjum z 33 partnerami z 15 krajów, w ramach której realizowany będzie projekt pn. “Pan-European system with an efficient coordinated use of flexibilities for the integration of a large share of RES”, prowadzonego przez konsorcjum EU-SysFlex.  Kolejnym krokiem było zawarcie w dniu 28 września br. z Komisją Europejską umowy o dofinansowanie projektu (Grant Agreement).

Celem realizacji projektu jest opracowanie zasad zarządzania pracą systemu elektroenergetycznego w warunkach dużego udziału generacji  odnawialnych źródeł energii. Prace maja być ukierunkowane  głównie na określenie wymagań w zakresie modyfikacji istniejących i wprowadzenia nowych usług systemowych oraz dokonanie analizy rozwiązań rynkowych wymaganych dla zapewnienia możliwości efektywnego pozyskania tego typu usług.

Jak zapowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w ramach pracy badawczej mają być wykonane symulacje wprowadzenia nowych usług systemowych do operacyjnego zarządzania systemem elektroenergetycznym.

W trakcie projektu mają zostać również opracowane zasady zarządzania przepływem informacji wymaganym dla zapewnienia efektywnego działania nowych usług systemowych.

Polski operator sieci przesyłowych podkreśla, że decyzja o udziale w projekcie,  wynika z faktu iż jego zakres wpisuje się w problematykę stanowiącą o kształcie przyszłego systemu elektroenergetycznego.


Czytaj również:

KE dofinansuje projekt badawczo-rozwojowy w zakresu integracji źródeł OZE z siecią

Stan i potrzeby rozwojowe sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.