zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rozbudowa i modernizacja sieci energetycznych oraz na przyłączanie mikroźródeł – kierunki inwestycyjne

Strona główna > Archiwa wpisów > Rozbudowa i modernizacja sieci energetycznych oraz na przyłączanie mikroźródeł – kierunki inwestycyjne

Tauron Dystrybucja – w roku 2019 to blisko 1,8 mld zł, kierowane głównie na rozbudowę i modernizację sieci energetycznych oraz na przyłączanie mikroźródeł.

Tauron Dystrybucja zakończył projekt instalacji inteligentnych liczników we Wrocławiu, w którego ramach zostało zainstalowanych ponad 350 tys. inteligentnych liczników.
W pierwszym kwartale 2019 r. nastąpił bardzo duży skok zgłoszeń o przyłączenia mikroźródeł do sieci energetycznej. Nakłady inwestycyjne w sieci średniego i niskiego napięcia będą szybko rosły. Jak wskazuje dla portalu WNP, Prezes Robert Zasina doświadczenia z projektu we Wrocławiu zbierane były w różnych fazach. Od strony instalacji samych liczników, sprawdzane było jak będą działać systemy informatyczne, które odczytują te dane. Doświadczenia Taurona są pozytywne. Mamy technologię przesyłu PLC, protokoły jakie są przesyłane pozwalają na uzyskanie dobrych wyników odczytu – wyjaśnia Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Zapewnia, że wdrażane inteligentne liczniki są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej.

Nowe, zdalne liczniki dla 400 tys. odbiorców energii

Po instalacji inteligentnych liczników Tauron Dystrybucja uruchomił specjalną aplikację dla swoich klientów. Jak podkreśla Prezes Zasina – aplikacja nie tylko szczytuje dane pomiarowe z naszych systemów informatycznych, które odczytują dane dobę do tyłu, ale klient może również przez aplikację odczytać na bieżąco z licznika jakie ma zużycie. Ten kierunek jest właściwy, chcemy aby klient jak najszybciej, albo w chwili kiedy jej potrzebuje, miał informację o swoim zużyciu energii.

Na rok 2019 plan inwestycji Tauron Dystrybucja sięga blisko 1,8 mld zł, z tej kwoty duża część jest przeznaczana na przyłączenie do sieci nowych klientów, pojawiają się nowe duże inwestycje, duże podmioty gospodarcze chcą inwestować na terenie, na którym działa Tauron Dystrybucja , w szczególności są to tereny należące do stref ekonomicznych.  Tauron Dystrybucja duże kwoty przeznacza także na modernizację sieci i przyłączenia źródeł odnawialnych. W pierwszym kwartale 2019 r. nastąpił bardzo duży skok zgłoszeń przyłączeń mikroźródeł – takich, które na zgłoszenie do 30 dni należy przyłączyć. Coraz więcej finansowania będzie wchodziło w sieci niskiego i średniego napięcia po to, aby sieci dostosować do ich nowej roli i nowego modelu funkcjonowania rynku energii – podkreśla Prezes Robert Zasina.

Bez odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, nie zapewnimy polskiej gospodarce właściwych warunków rozwoju

Jak wskazują eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi – dla budowania elastycznego systemu elektroenergetycznego należy bardzo aktywnie rozwijać sieci dystrybucyjne, aby mogły one odpowiedzieć na nowe wyzwania. Instytut już na etapie uwag do PEP 20240 wskazał, że w kontekście inwestycji musimy dążyć do wskaźników europejskich. Np. biorąc pod uwagę poziom “okablowania” niezbędne jest przedstawienie konkretnego programu działań w tym zakresie. Sytuację na liniach SN poprawić mogą nie tylko linie kablowe, ale również nowe linie napowietrzne. Ich liczba zapewne będzie spadać, ale jeżeli powstaną, to będą mniej awaryjne dzięki większym wymaganiom, jakie stawia się dzisiaj liniom napowietrznym.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno