zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Słoneczna gorączka. Regiony rozdają sowite dotacje

Strona główna > Archiwa wpisów > Słoneczna gorączka. Regiony rozdają sowite dotacje

W kilku województwach dostępne są wysokie dotacje do OZE. Korzystają na tym mieszkańcy, przedsiębiorcy, a nawet parafie. Efekty rozdysponowania funduszy unijnych są szczególnie widoczne w energetyce słonecznej.

W ostatnich miesiącach nastąpił spektakularny rozwój instalacji wykorzystujących do produkcji energii promieniowanie słoneczne. Przoduje kilka regionów – przede wszystkim województwa lubelskie i śląskie, ale też podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie. To zasługa uwzględnienia w regionalnych programach operacyjnych (RPO) dofinansowania projektów w odnawialne źródła energii, ich przyłączanie do sieci, magazyny energii. Inwestycje obejmują instalacje fotowoltaiczne, biomasowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne, małe biogazownie, elektrownie wiatrowe, wodne, a nawet geotermalne.

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki oraz Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej w Polsce jest już około 28 tys. prosumentów, a moce takich domowych mikroinstalacji (do 40 kW) wynoszą niespełna 173 MW.

ZOBACZ TAKŻE: Raport: Kolektory słoneczne i ich liczne zastosowanie. Kiedy to się opłaca?

Nawet 95 procent dofinansowania

O dotacje na OZE starają się w konkursach na tak zwane projekty parasolowe samorządy. W tym przypadku nie gminy a ich mieszkańcy są bezpośrednimi beneficjentami funduszy unijnych. Dotacja wynosi zwykle do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. W projekcie parasolowym mogą być instalowane różnorodne urządzenia OZE. W przypadku prosumentów energia wytworzona w mikroinstalacji powinna być zużywana na własne potrzeby gospodarstw domowych, a tylko jej niewykorzystana część może być wprowadzona do sieci zewnętrznej. Przez pięć lat gmina jest też właścicielem instalacji.

ZOBACZ TAKŻE: Raport o energii słonecznej

W kwietniu umowy na montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych podpisały na Podlasiu Zambrów (125 instalacji fotowoltaicznych) oraz gminy: Jedwabne (118 kolektorów, 32 panele fotowoltaiczne), Jasionówka (38 kolektorów słonecznych, 10 paneli fotowoltaicznych), Białowieża (22 instalacje fotowoltaiczne, 6 kolektorów), Dąbrowa Białostocka (143 kolektory, 23 panele fotowoltaiczne), Kołaki Kościelne (87 kolektorów słonecznych). Łączne dofinansowanie tych inwestycji to prawie 7 mln zł. W zakończonych w ubiegłym roku konkursach z działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii pozytywną ocenę zyskały w sumie 62 projekty gminne, które dotyczą fotowoltaiki.  Cały budżet tego programu to 100 mln zł, a dofinansowanie sięga 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Gdzie jeszcze można dostać pieniące i jakie są warunki? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

ZOBACZ TAKŻE: Fotowoltaika i jej optymalizacja. Rola trwałości materiałów i efektywności energetycznej

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.