zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Strona główna > Archiwa wpisów > Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Data
Tagi

Studenci z “Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych” Politechniki Wrocławskiej realizują projekt budowy lekkiego elektrycznego motocykla pod nazwą LEM Thunder, który ma mieć premierę w czerwcu.

Studenci PWR przygotowują ramę, wahacz, baterię, elektronikę i wiele innych komponentów motocykla, a design motocykla został zaprojektowany przez wrocławską firmę Unikat Motorworks.

Pojazd ma wystartować w zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w tym roku po raz piąty w Barcelonie oraz po raz pierwszy w Polsce we Wrocławiu.

Będzie to motocykl elektryczny przystosowany do najtrudniejszego rajdu świata jakim jest Dakar. Planujemy wyposażyć go we wszystkie potrzebne funkcje i udoskonalenia, aby mógł stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom – mówi Szymon Duda, lider projektu LEM Thunder. – Mamy spore doświadczenie, jako uczestnicy takich zawodów, bo z naszymi motocyklami elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 roku – dodaje.

W poprzednich edycjach studenci Politechniki Wrocławskie konstruowali m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl policyjny (LEM Bullet), a w ubiegłym roku – crossowy (LEM Falcon). Ten ostatni pojazd zapewnił im komplet zwycięstw w Hiszpanii, gdzie zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając też w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

Efektem projektu ma być motocykl crossowy o napędzie elektrycznym z mocą silnika do 30kW i dostępny od 0 RPM moment obrotowy o wartości 250Nm, który pozwoli na podróż o zasięgu 90km.

Jak podkreślają konstruktorzy elektrycznego motocykla, jego zasięg można zwiększyć, jednak koncentrują się oni na osiągnięciu celu jakim jest zwycięstwo w zawodach, dlatego redukują masę pojazdu.

Podczas budowy maszyny wykorzystujemy technologię druku 3D, a włókno węglowe stosowane na poszycie, umożliwia znaczną redukcję masy, którą szacujemy na poziomie 120 kg – wyjaśnia Duda.

Studenci wrocławskiej uczelni oprócz pracy nad nowym elektrycznym motocyklem przygotowują się też do organizacji zawodów Wrocław SmartMoto Challenge – pierwszych zawodów motocykli elektrycznych w Polsce.

Podczas zawodów ma być oceniany nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych. W ramach wydarzenia odbędzie się również Festiwal Elektromobilności, na którym zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować jazdy elektrycznymi pojazdami, od rowerów, przez motocykle po samochody. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze do jazdy terenowej.


Czytaj również:

Studenci z Polski zdominowali konkurs na elektryczny motocykl crossowy

Studenci AGH rozpoczynają budowę terenowego motocykla elektrycznego

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.