Tauron Wytwarzanie planuje budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Mysłowice – Dziećkowice, na terenie kwatery zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Jaworzno III. Farma ma osiągnąć moc od 28 do 43,2 MW.
Spółka ogłosiła niedawno postępowanie przetargowe na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności oraz uzyskanie pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Mysłowice-Dziećkowice. Termin składania ofert to 2 sierpnia 2019 roku, natomiast wykonanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności przewiduje się na 31 października 2019 roku. Uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpi 27 grudnia 2019 roku.
Czytaj: W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE
Postępowanie przetargowe uwzględnia przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego wszystkich podmiotów wymaganych do uzyskania pozwolenia na budowę. Przetarg obejmuje również opracowanie optymalnego rozmieszczenia infrastruktury technicznej oraz wszelkich rozwiązań technicznych. Dodatkowo, plan musi rozpatrywać rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, uwzględniając moc poszczególnych paneli i opracowanie projektu elektrycznego, w szczególności metodę podłączenia paneli fotowoltaicznych do falowników.
Kolejnym zadaniem będzie zaprojektowanie optymalnej trasy kablowej o niskim i średnim napięciu, a także światłowodowej. Należy również podać komplet danych technicznych w celu złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych zasilania. Ponadto konieczne jest przygotowanie projektów dróg dojazdowych, zaprojektowanie sposobu posadowienia oraz montażu paneli PV, falowników i stacji kontenerowej.
Całość inwestycji jest realizowana w ramach programu budowy farm fotowoltaicznych na terenach, które są niewykorzystywane gospodarczo przez Tauron Wytwarzanie. Jeszcze w 2019 roku, Tauron zaprezentuje aktualizowaną strategię od 2020 roku. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat, Grupa chce zainwestować w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W 2025 roku, ich udział w miksie wytwórczym ma sięgać 30%, a w 2030 roku przekroczyć 65%.
Zobacz też: Rola miedzi w transformacji energetycznej