zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tauron Dystrybucja rozpoczyna budowę stacjonarnego systemu magazynowania energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Tauron Dystrybucja rozpoczyna budowę stacjonarnego systemu magazynowania energii

Data
Tagi

System magazynowania energii powstaje na terenie GPZ Cieszanowice, w województwie opolskim, w gminie Kamiennik

Zdaniem Tauron Dystrybucja, ma to być bardziej efektywne gospodarowanie energią wiatrową, poprawianie jej parametrów oraz stabilizacja pracy sieci elektromagnetycznej.
Jak mówi wiceprezes Tauron Polska Energia, Jarosław Broda, sednem projektu jest zbudowanie takiego systemu magazynowania energii, którego zadaniem, jako części sieci dystrybucyjnej, będzie efektywnie gospodarowanie energią elektryczną pozyskaną z elektrowni wiatrowych. Aby zrealizować ten projekt, Tauron Dystrybucja pozyskał unijne dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Budowę rozpoczęto wraz z początkiem września tego roku, a jej koniec planowany jest na początek 2020 roku.

Tauron Dystrybucja przeznacza kolejne miliony na budowę i modernizację sieci średniego i niskiego napięcia

Aktualnie budowany w Cieszanowicach stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej ma mieć moc znamionową 3,16 MVA, a pojemność użyteczną 774 kWh. Jego czołowym zadaniem będzie przekazywanie do sieci energii elektrycznej, wytworzonej w znajdującej się niedaleko farmie wiatrowej w Lipnikach. Instalacja ma również dodatkowe funkcje, w tym m.in. możliwość pracy wyspowej, która ma zabezpieczać klientów spółki przed krótkotrwałym przerwami w zasilaniu energii. Istotą projektu jest powstanie takiego systemu magazynowania energii, który jako część sieci dystrybucyjnej będzie efektywnie gospodarował energią elektryczną uzyskaną z elektrowni wiatrowych oraz świadczył usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Celem projektu jest także poprawa parametrów jakości energii i większa dostępność do energii elektrycznej dla klientów społki. Patrząc pod względem realizacji celów projektu, wybrana dla magazynu energii lokalizacja jest bardzo korzystna. Wszystko dlatego, że stacja w Cieszanowicach współpracuje z oddaloną o 7,5 km farmą wiatrową Lipniki. Farmy tego typu znane są z dużej zmienności w przypadku wielkości produkcji energii, jeśli porównujemy je do innych źródeł OZE. Mimo to, spośród wszystkich źródeł odnawialnych, stanowią największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce.
– Liczymy na to, że doświadczenia zdobyte przy systemie magazynowania w Cieszanowicach, szczególnie w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu, zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane niestabilne źródła energii. Projekt ma również potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne – komentuje kierownik biura innowacji i nowych technologii w Tauron Dystrybucja, Tomasz Rodziewicz.

Linie kablowe czy linie napowietrzne – czynniki wpływające na wybór rodzaju linii wysokiego napięcia

Tauron Dystrybucja to największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce. Przez pierwsze sześć miesięcy w 2019 roku dostarczył odbiorcom końcowym mniej więcej 25,2 TWh energii, co jest wynikiem większym o 1 procent niż w analogicznym okresie w 2018. Dla porównania, w pierwszej połowie 2019 roku, wolumen prądu, który był dostarczany odbiorcom końcowym przez PGE Dystrybucję, spółkę będąca drugim największym dystrybutorem prądu w Polsce, wyniósł około 18,1 TWh, co i w ich przypadku również było wynikiem mniej więcej o 1 procent większym w porównaniu do poprzedniego roku.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.