zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przyspieszy po 2025 roku

Strona główna > Archiwa wpisów > Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przyspieszy po 2025 roku

Data
Tagi

Wraz ze wzrostem udziału OZE w miksie energetycznym, w 2030 roku udział węgla w energetyce spadnie do 60 procent

Podczas konferencji EuroPower w Warszawie, której Patronem Medialnym jest portal Leonardo-Energy.pl, szef resortu energii poinformował, że „Plan na rzecz energii i klimatu do 2030” musi zostać złożony Komisji Europejskiej do końca grudnia i ma zawierać wcześniejsze zmiany i uwagi Komisji. Sprawne funkcjonowanie sektora energetycznego jest jednym z głównych filarów rozwoju gospodarki kraju mówił minister. Transformacja energetyczna to nie tylko jest proces który ma utrzymać bezpieczeństwo energetyczne, ale również ma utrzymać niski wskaźnik zależności gospodarki energetycznej od importu, skomentował minister Tchórzewski.

Istotne zasady i wytyczne dla budowania polityki energetycznej opartej na zrównoważonym rozwoju

Minister zauważył, że Polska otrzymała zgodę od Komisji, aby transformacja energetyczna w naszym kraju przebiegała w sposób ewolucyjny. Zaznaczył, że aktualnie 77 procent polskiej energetyki jest oparte na węglu. Dodał także, że w 2030 roku udział węgla ma spaść do 60 procent. Tchórzewski powiedział, że chociaż niektórzy chcieliby, by tempo zmian było znacznie szybsze, to prawda na ten temat jest „brutalna” i najpierw potrzeba dużych inwestycji, które wiążą się z dużymi pieniędzmi. Jak przyznał szef resortu energii, w „pewnym momencie” rozwój energetyki odnawialnej w Polsce znacznie wyhamował, co wynikało z konieczności budowy fundamentów. W międzyczasie sprawy organizacyjne zostały przygotowane. Jesteśmy w tym momencie na starcie zarówno offshoru i OZE na lądzie – powiedział.

Energia z OZE coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do tradycyjnego wytwarzania

Minister dodał również, że zgodnie z informacjami płynącymi ze strony KE, jeśli chodzi o postęp rozwoju odnawialnych źródeł podczas ostatnich dwóch lat, jesteśmy na czwartym miejscu w Unii Europejskiej.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.