zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Transformacja energetyczna w tempie oczekiwanym przez UE może być trudna do realizacji?

Strona główna > Archiwa wpisów > Transformacja energetyczna w tempie oczekiwanym przez UE może być trudna do realizacji?

Data
Tagi

Transformacja Energetyczna Unii Europejskiej – „Europejski Zielony Ład”

Europejski Zielony Ład to program reform globalnego systemu finansowego, podatkowego i energetycznego oraz masowych inwestycji, których celem ma być pobudzenie gospodarki światowej i uniezależnienie jej od nieodnawialnych surowców oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu i stworzenie milionów nowych miejsc pracy. Oczy całego świata zwróciły się ku zagadnieniu globalnego ocieplenia, które staje się coraz bardziej odczuwalne dla wszystkich istot na całym świecie. Tegoroczne lato było idealnym dowodem na postępujące zmiany klimatu, pożar Puszczy Amazońskiej jest jego najbrutalniejszym przykładem. Wszystkie gwałtowne wydarzenia takie jak huragany, burze, anomalie pogodowe są związane z globalnym ociepleniem.  Globalne ocieplenie jest zagrożeniem dla całego świata. W związku z tym także w Polsce odnotowuje się jego skutki. Jednym z rozwiązań jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powinny zostać podjęte działania innowacyjne np. odejścia od węgla i wprowadzenia w życie trendów energetycznych opartych na OZE.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Podczas Debaty PAP pt. “Europejski Zielony Ład czyli transformacja energetyczna Unii Europejskiej w warunkach zmian klimatycznych pod nowym kierownictwem KE”, eksperci dyskutowali w jaki sposób Polska może odpowiedzieć na nadchodzące wyzwania. Przedstawiciel ME – Dyr. Tomasz Świetlicki, zaznaczył, że przyjęte przez UE tempo transformacji energetycznej jest raczej niemożliwe do realizacji, bo oznaczać będzie ogromne koszty. Polski i krajów naszego regionu nie stać na tak szybkie zmiany, a transformacja w polskim wydaniu musi być ewolucyjna i przy wsparciu unijnym. Przedstawiciel ME, podkreślał również, że Komisja Europejska powinna mieć na uwadze różnice w zamożności pomiędzy poszczególnymi krajami.

Transformacja energetyczna zapewni więcej miejsc pracy w energetyce

Ważnymi głosami (m.in. prof. Artur Badyda, dr Artur Bartoszewicz) podczas dyskusji byłe te podkreślające, że powinniśmy działać wspólnie na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Działanie takie oznaczać powinno wzrost innowacyjności, a także zmierzanie w kierunku trendów energetycznych, do których Polska musi się dopasować. Eksperci podkreślali, że już w widoczny sposób możemy zaobserwować, że koszty energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii tanieją. Ważnym stwierdzeniem podsumowującym debatę było, iż Polska ma wszystkie zasoby OZE (wiatr, słońce, woda) umożliwiające skuteczną transformację energetyczną.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.