zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Umowa na nowe autobusy elektryczne dla Ostrowa Wlkp. podpisana

Strona główna > Archiwa wpisów > Umowa na nowe autobusy elektryczne dla Ostrowa Wlkp. podpisana

Data
Tagi

Miejski Zakład Komunikacji z Ostrowa Wielkopolskiego podpisał w piątek 6 kwietnia z firmą Ursus Bus umowę na zakup sześciu nowych niskopodłogowych autobusów elektrycznych.

Wartość podpisanej umowy wynosi 15,35 mln zł, z czego aż 85 proc., czyli ponad 13 mln złotych to pozyskana przez Ostrów Wielkopolski dotacja unijna.

Zakup elektrycznych autobusów jest tylko częścią szerszego projektu elektromobilności w Ostrowie i ofensywy energetycznej miasta. Autobusy elektryczne zasilane będą energią wytwarzaną przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Takie rozwiązanie działa już w przypadku czterech pierwszych ostrowskich “elektryków”.

Władze miasta podkreślają, że w skali roku przy czterech pierwszych autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie, w miejskim sektorze komunalnym. Docelowo przy ładowaniu kolejnych sześciu autobusów własną energią może to być nawet ponad 1 mln złotych rocznie pozostawiony na ostrowskim rynku gospodarczym.

Nowe autobusy swoim wyposażeniem nie będą różnić się od elektrycznych Solarisów, które od ubiegłego roku jeżdżą po ostrowskich ulicach. Każdy 12-metrowy pojazd będzie miał 24 miejsca siedzące i mógł łącznie przewozić 75 pasażerów. Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy co najmniej 160 kW, a dodatkowo będą doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych jest częścią projektu pn. “Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Całkowita wartość inwestycji to prawie 42,6 mln zł, dofinansowanie z pieniędzy unijnych wynosi prawie 31,8 mln zł.


Czytaj również:

Elektryczne autobusy. Polska w czołówce

Kolejne autobusy elektryczne na ulicach Jaworzna

Elektryczne autobusy w Zielonej Górze. Ursus Bus wygrał największy przetarg w Europie

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno