zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W Niemczech odnawialne źródła energii wyprzedziły węgiel

Strona główna > Archiwa wpisów > W Niemczech odnawialne źródła energii wyprzedziły węgiel

W ubiegłym roku po raz pierwszy odnawialne źródła energii wyprzedziły węgiel jako główne źródło energii w Niemczech. Jak donosi agencja Reutera, z OZE pozyskano nieco ponad 40 procent energii elektrycznej w kraju.

Badania przedstawił niemiecki Instytut Fraunhofera, który donosi w swoim raporcie, że produkcja energii słonecznej, wiatrowej, biomasy i hydroelektrycznej wzrosła w ubiegłym roku o 4,3 procent, w wyniku czego wyprodukowano 219 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej. Całkowita krajowa produkcja energii w wysokości 542 TWh pochodziła zarówno z paliw zielonych, jak i kopalnych, z czego spalanie węgla stanowiło 38 procent.

CZYTAJ: W 2017 roku więcej energii elektrycznej z wiatru, słońca i biomasy niż z węgla

Niemcy do 2030 r. planują zapewnić 65 procent energii ze źródeł odnawialnych. Kraj ten do 2022 r. rezygnuje z energii jądrowej i opracowuje plany uporządkowanego, długoterminowego wyjścia z węgla.

CZYTAJ: Energetyka wiatrowa. Dlaczego warto na nią postawić?

Udział zielonej energii w produkcji energii w Niemczech wynosił 38,2 procent w 2017 r. , z kolei w 2010 roku wynosił zaledwie 19,1 procent.

Bruno Burger, autor badania Fraunhofera, powiedział agencji Reutera, że w tym roku poziom pozyskiwania energii z OZE ma on pozostać na poziomie powyżej 40 procent.

“W 2019 roku nie spadniemy poniżej 40 procent, ponieważ budowane są kolejne instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, a warunki pogodowe nie zmienią się tak drastycznie” – powiedział.

Energia z watru – w Europie na nią stawiają

Warto podkreślić, że energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu na świecie. Moce produkcyjne elektrowni wiatrowych, stanowiących niegdyś niszowy rynek w Europie, w ostatniej dekadzie zwiększyły się bardziej niż moce elektrowni opartych na innych technologiach. Wkrótce elektrownie wiatrowe osiągną moc produkcyjną 500 GW, zapewniając miejsca pracy i energię regionom na całym świecie.

Warto podkreślić, że w realizacji procesu transformacji energetycznej pomocna jest miedź, której nasz kraj jest jednym z największych producentów na świecie. Jej właściwości, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy surowiec dla nowoczesnej gospodarki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Oparte na miedzi i jej stopach technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach ‒ energetyce oraz przemyśle. Czytaj więcej tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno