zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W sprawie klimatu trzeba uwzględnić specyfikę polskiej energetyki

Strona główna > Archiwa wpisów > W sprawie klimatu trzeba uwzględnić specyfikę polskiej energetyki

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, oznajmiła, że Unia Europejska, podejmując działania na rzecz ochrony klimatu, powinna uwzględniać specyfikę takich krajów jak Polska, które sporą część energii pozyskują z węgla

Ochrona klimatu jest wyzwaniem dla ludzkości. Do 2050 roku Europa ma zostać pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem – oświadczyła Angela Merkel w Bundestagu, przypominając najważniejsze cele nowej Komisji Europejskiej, której przewodnictwo obejmie była minister obrony RFN, Ursula von der Leyen. Przy realizowaniu celów klimatycznych nie wszystkie kraje członkowskie są jednomyślne. Oczywiście musimy brać pod uwagę specyfikę każdego kraju.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Jest różnica, czy dane państwo, jak np. Polska, 80 proc. swojej energii pozyskuje z węgla, czy jak np. Szwecja, gdzie ponad 50 proc. zużywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Z tego powodu Europa powinna oczywiście wspierać kraje w przechodzeniu na neutralność klimatyczną do 2050 roku – oznajmiła kanclerz Niemiec. Warto przypomnieć, że niedawno polski minister energii, Krzysztof Tchórzewski, ocenił, że żeby do 2050 roku Polska osiągnęła neutralność klimatyczną, będzie trzeba zainwestować do najmniej 500 mld euro. Niektórzy mówią, że i 700 mld – stwierdził. Dodał także, że każda kolejna partia rządząca po wyborach, będzie miała za wyzwanie poradzenie sobie w negocjacjach dotyczących neutralności klimatycznej UE.

Transformacja energetyczna zapewni więcej miejsc pracy w energetyce

To bardzo ważne, żeby Europa mówiła jednym głosem. Inaczej nie będziemy mogli osiągnąć żadnych rezultatów dla naszej przyszłej współpracy np. w dziedzinie ochrony klimatu, czy inwestycji – oznajmiła Merkel. Kanclerz Niemiec opowiedziała się również za wypłacaniem środków unijnych tylko w przypadku przestrzegania praworządności. Członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.