zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wiatraki zawstydziły węgiel – dostarczą prąd o połowę taniej

Strona główna > Archiwa wpisów > Wiatraki zawstydziły węgiel – dostarczą prąd o połowę taniej

Takich wyników pierwszej w Polsce aukcji dla farm wiatrowych nikt się nie spodziewał. Jeżeli obecne ceny prądu na giełdzie się utrzymają, inwestorzy wiatrowi będą dopłacać odbiorcom energii. Wiatraki są już o połowę tańsze od elektrowni węglowych.

Najtańsza nowa farma wiatrowa w Polsce będzie produkować energię elektryczną niemal za połowę dzisiejszej ceny energii na rynku i o ponad połowę taniej od nowych elektrowni węglowych.

To wynik pierwszej w Polsce aukcji OZE, w której rząd zakontraktował 15-letni zakup energii z nowych farm wiatrowych. Zgodnie z przedstawionymi przez Urząd Regulacji Energetyki wynikami aukcji, inwestorzy, którzy ją wygrali, zgodzili się na sprzedaż energii z nowych turbin wiatrowych po stawkach od niespełna 158 do maksymalnie 217 zł/MWh, przy średniej w wysokości nieco ponad 196 zł/MWh.

Dla porównania średnia cena energii na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii w dniu publikacji wyników wyniosła niemal 300 zł/MWh, a w całym ubiegłym miesiącu przekroczyła 248 zł/MWh.

Wiatr tanieje, węgiel drożeje

Wyniki aukcji zapewne zaskoczyły także Ministerstwo Energii. Jeszcze trzy lata temu, cytowany przez PAP, Krzysztof Tchórzewski szacował, że koszt produkcji energii z farm wiatrowych to prawie 500 zł/MWh. Średnia cena z tegorocznej aukcji okazała się zatem aż o 60 proc. niższa, niż ówczesne szacunki ministra.

W tym czasie aż o 25 proc. wzrosły koszty produkcji energii w nowych elektrowniach węglowych. Przy dzisiejszych cenach węgla kamiennego i uprawnień do emisji dwutlenku węgla nowe bloki węglowego, jak forsowany przez Ministerstwo Energii blok w Elektrowni Ostrołęka, potrzebowałyby zarabiać ponad 300 zł/MWh aby pokryć wszystkie koszty inwestora.

ZOBACZ TAKŻE: Energetyka wiatrowa. Dlaczego warto na nią postawić?

W rezultacie, o ile trzy lata temu koszty farm wiatrowych publikowane przez firmy analityczne były zbliżone do kosztów produkcji energii w nowych blokach szacowanych przez Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE), o tyle dziś nowe farmy wiatrowe, z realnymi kontraktami w rękach, będą dostarczać o połowę tańszą energię, niż ówczesne szacunki TGPE skorygowane o wzrost kosztów węgla i emisji CO2.

Ceny oferowane przez inwestorów wiatrowych mogłoby być jeszcze niższe gdyby nie polityka rządu w ostatnich latach. Przedłużające się prace nad systemem aukcji OZE sprawiły, że z rynku zniknęło wiele firm zajmujących się budową farm wiatrowych. Teraz niemal 1 GW mocy trzeba będzie zbudować w niedługim czasie i sytuacji, gdy na rynku brakuje pracowników. – W ciągu kilku miesięcy oferty na budowę naszej farmy wzrosły aż o 15 proc. – mówi w rozmowie z WysokieNapiecie.pl przedstawiciel jednej z firm, które wygrały aukcję.

CZYTAJ TAKŻE: Energetyka wiatrowa. Zobacz raport

Ze względu na wprowadzone niedawno sztywne ograniczenia w lokalizacji nowych farm wiatrowych w stosunku do zabudowań mieszkalnych, w Polsce nie mogą już de facto powstawać najnowsze wiatraki. Inwestorzy startujący w aukcji musieli wiec skorzystać z technologii, która w Europie wychodzi już z użycia. Najnowsze turbiny o mocach ponad 3 MW potrafią bowiem dostarczać nawet 2,5-raza więcej prądu w ciągu roku, niż wykorzystywane przez lata turbiny o mocach 2 MW.

Czy Wiatraki pomogą obniżyć rachunki za prąd dla gospodarstw domowych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?

Energetyka wiatrowa. Czy auta elektryczne złagodzą problemy ze zmiennością wiatru?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno