zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka wiatrowa. Czy auta elektryczne złagodzą problemy ze zmiennością wiatru?

Strona główna > Wszystkie publikacje > Elektromobilność > Energetyka wiatrowa. Czy auta elektryczne złagodzą problemy ze zmiennością wiatru?

W ciągu ostatnich kilku lat rozwój energetyki wiatrowej zyskał na znaczeniu i oczekuje się, że ta tendencja się utrzyma. To źródło energii ma spory udział w bilansach energetycznych kilku krajów europejskich, a jego waga nieustannie rośnie. Jednym z największych wyzwań związanych z technologiami wiatrowymi jest niestałość wiatru. Jak rozwiązać ten problem?

Zdarza się, że turbiny wiatrowe zaczynają pracę w środku nocy, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo niskie. Statystycznie turbiny dostarczają nieco więcej energii w nocy niż w dzień. Jednym z proponowanych rozwiązań mających zaradzić problemom związanym ze zmiennością dostarczanej energii wiatrowej są pojazdy z napędem elektrycznym.

Z uwagi na stosowane w nich akumulatory pojazdy elektryczne mogą pełnić rolę ważnego „magazynu” energii elektrycznej w skali całego kraju.

Czytaj także: Energetyka wiatrowa. Zobacz raport

Samochody będące w stanie przejechać 160 km, korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego, magazynują do 40 kWh energii. Przy założeniu, że samochód pobiera 0,25 kWh na kilometr jazdy i średnio pokonuje 40 km dziennie, zgromadzona energia będzie zasilać samochód przez 4 dni bez konieczności ładowania akumulatorów.
Czy pojazdy z napędem elektrycznym mogą w znaczącym stopniu pomóc w zapanowaniu nad konsekwencjami zmienności wiatru napędzającego systemy energetyczne?

Energetyka wiatrowa a zdolność magazynowania energii oferowana przez pojazdy z napędem elektrycznym: który to rząd wielkości?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od sytuacji danego kraju i wymaga uwzględnienia zarówno wartości generowanej energii elektrycznej, jak i liczby pojazdów z napędem elektrycznym. Jednak żeby zilustrować naturę problemu oraz zależności pomiędzy generowaną energią wiatrową i pojazdami z napędem elektrycznym, jako przykład przeanalizujemy duży kraj z dobrze rozwiniętym systemem turbin wiatrowych, cechujący się znacznym potencjałem w zakresie zwiększenia liczby pojazdów z napędem elektrycznym: Niemcy.

Czytaj więcej w raporcie: Problemy ze zmiennością wiatru a auta elektryczne_pl

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.