zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wirtualna elektrownia oparta na bateryjnych magazynach energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Wirtualna elektrownia oparta na bateryjnych magazynach energii

Data
Tagi

W Japonii urzeczywistniono plany stworzenia wirtualnej, złożonej z domowych baterii elektrowni

Została tam zbudowana sieć połączonych ze sobą 10 tysięcy bateryjnych magazynów energii, którymi można zarządzać zdalnie. Firma Moixa, będąca brytyjskim producentem domowych baterii, realizowała w Japonii ten projekt już od roku. W końcu udało jej się doprowadzić go do skutku i tym samym zbudowała sieć aż 10 tysięcy domowych, bateryjnych magazynów energii, które wspólnie tworzą system o pojemności 100 MWh. Jak zapewnia Moixa, dzięki temu została stworzona największa na świecie wirtualna elektrownia. Może ona ułatwić pracę systemu energetycznego, niezwykle szybko wprowadzając lub odbierając energię z sieci, czym regulowałaby jej częstotliwość. Dodatkowo Brytyjczycy opracowali oprogramowanie, którego zadaniem jest zarządzanie domowymi magazynami energii.

Magazyn energii rozpoczął świadczenie usługi na rzecz regulacji pierwotnej

Za pomocą sztucznej inteligencji i wykorzystując różne rzeczy, takie jak prognozy pogody, profil wykorzystania energii u Japończyków czy płynące z rynku hurtowego sygnały cenowe, oprogramowanie optymalizuje pracę sieci. Dzięki temu aplikacja Moixy wie, kiedy najbardziej korzystne jest pobranie lub wprowadzenie energii do sieci i doładowanie w ten sposób baterii. Opracowany sposób pomoże właścicielom baterii zmniejszyć opłaty za energię, dostawać pieniądze z nadwyżek, a także wpierać pracę systemu energetycznego. – Inteligentne wykorzystanie baterii w domach i samochodach elektrycznych to kluczowe rozwiązanie w drodze do dekarbonizacji, dzięki możliwości magazynowania i przesuwania energii słonecznej czy wiatrowej. Jednocześnie generuje oszczędności dla odbiorców i obniża koszty utrzymania infrastruktury sieciowej – oświadczył CEO brytyjskiej firmy, Simon Daniel. Według informacji podanych przez firmę, pojemności, jakie mogą osiągnąć ich wirtualne elektrownie, liczone są w gigawatogodzinach. Na dodatek oprogramowanie Moixy, które zarządza tymi systemami, przeanalizowało już ponad 50 terabajtów danych, na które składają się: dane pogodowe, trendy cenowe, praca i efektywność samych baterii, czy profile zużycia, produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Moixa planuje teraz bardziej wykorzystać potencjał magazynowania energii przez pojazdy elektryczne, dlatego zdążyła już rozpocząć współpracę z Hondą, japońskim koncernem motoryzacyjnym, wdrażającym na rynek pierwsze e-samochody. Firma planuje rozpocząć projekt budowy wirtualnej elektrowni w Wielkiej Brytanii. Ma się na nią złożyć domowe baterie „z drugiej ręki”, baterie, które były wcześniej wykorzystywane z pojazdach elektrycznych, baterie samochodowe, pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. W pierwszym etapie zostaną wykorzystane magazyny o mocy wynoszącej ponad 17 MW oraz źródła wytwórcze o łącznej mocy 7,65 MW. Z wirtualnej elektrowni mają skorzystać setki domów, szkół oraz budynków, które należą do samorządów. Według deklaracji Moixy, projekt ma umożliwić obniżenie rachunków za energię o 10 procent u każdej zaangażowanej osoby. Według szacunków, w sytuacji, w której podobny system zostałby zbudowany w całym kraju, do 2035 roku mógłby on przynieść brytyjskiemu systemowi energetycznemu ponad 30 mld funtów oszczędności.

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Mechanizm określany przez Moixę jako V2X (vehicle to everything), który wykorzystuje samochody elektryczne, ma dać możliwość oddania energii samochodowej do sieci w sytuacji szczytowego zapotrzebowania w systemie energetycznym, a także umożliwić zasilenie domu lub biura. Brytyjska firma zauważa przy tym, że przeciętna samochodowa bateria ma pojemność wynoszącą mniej więcej 30 kWH, co daje 6 razy więcej niż w stacjonarnych bateriach, które są stosowane w domach. Brytyjski rząd przyznał grant na 13 mln funtów, który ma posłużyć realizacji pilotażowego systemu Moixy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.