zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Zakaz handlu kopciuchami. Polowanie w internecie

Strona główna > Archiwa wpisów > Zakaz handlu kopciuchami. Polowanie w internecie

Od 12 marca w całym kraju obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży “kopciuchów”, czyli kotłów niespełniających aktualnych norm emisyjnych.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii podpisała nowelizację tzw. “rozporządzenia kotłowego”, dotyczącego wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zmiana ma celu ograniczenie możliwości obchodzenia przepisów, a więc sprzedaży wysokoemisyjnych kotłów pod pozorem np. wykorzystywania ich do ogrzewania wody.

CZYTAJ: Porażający rachunek za smog. 30 mld euro rocznie i nawet 19 tys. zgonów

Jednak w internecie nie brakuje ofert takich pieców. Dlatego Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu “Czyste Powietrze”, zaapelował na Twitterze, aby zgłaszać takie przypadki.

“Jeżeli znajdą Państwo gdzieś – w internecie czy w realu – oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na: czystepowietrze@mpit.gov.pl. Przekażemy zbiorcze info do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – apeluje Piotr Woźny.

Zakaz sprzedaży kopciuchów to jeden z elementów walki ze smogiem w miastach. Tylko w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 45 tys. przedwczesnych zgonów. Problem narasta w sezonie grzewczym. Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Koszty zdrowotne i finansowe smogu niskiej emisji sięgają w Polsce nawet 30 mld euro rocznie, w 2016 r. smog z tego źródła spowodował zgon 19 tys. mieszkańców Polski – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak wymienić piec i dotację? Do wzięcia nawet 3 tys. złotych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno