W jaki sposób uzyskać rozwój efektywności energetycznej w wielu dziedzinach, poprawę jakości powietrza w miastach oraz przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego? Odpowiedź znajdziecie w raporcie opracowanym przez DecarbEurope.
Celem DecarbEurope jest zaangażowanie decydentów do wdrażania rozwiązań, które w sposób efektywny finansowo obniżą emisyjność CO2 w Europie oraz pomogą osiągnąć cele klimatyczne. Partnerzy DecarbEurope angażują się we wspólne wartości, które są motorem tej transformacji: dekarbonizacja, efektywność kosztowa, powiązanie sektorowe i zaangażowanie konsumentów.
Inicjatywa DecarbEurope obejmuje 20 sektorów. W Europie mamy ponad milion pojazdów elektrycznych na drogach i ponad 10 milionów zainstalowanych pomp ciepła. W 2016 roku, Europa przekroczyła próg 100 GW dla fotowoltaiki, podczas gdy 160 GW energii wiatrowej zaspokaja obecnie ponad 10% zapotrzebowania UE na energię elektryczną. To tylko kilka przykładów wielu zmian, które są częścią ekosystemu DecarbEurope, gdzie miedź pełni ważną rolę. Nie należy jednak na tym poprzestawać. Oto na jakie zmiany warto postawić, aby zyskać mniejszą emisję CO2, większą efektywność energetyczną i oszczędność energii.
Czytaj: Efektywność energetyczna i obowiązek audytu. Jakie korzyści dla firm?
Energooszczędne urządzenia mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 nawet o 50%
- Każdego roku w sektorze AGD składa się ponad 11 000 patentów. Jest to prawie 10% wszystkich patentów złożonych przez przemysł.
- Przemysł AGD w UE inwestuje 1,4 mld euro corocznie w dziedzinie badań i rozwoju.
- Szacuje się, że łączna ilość zainstalowanych 9 typów urządzeń w Europie wynosi 1,7 mld sztuk.
- Wskaźnik recyklingu małych i dużych urządzeń gospodarstwa domowego wynosi 80%.
- Inteligentne urządzenia pomagają w zarządzaniu zmiennością energii odnawialnych. Mogą one, na przykład, przechowywać energię, gdy jest jej nadmiar.
- Wskaźniki recyklingu i odzysku dużych i małych urządzeń gospodarstwa domowego przekroczyły cele ustanowione w dyrektywie WEEE.
- Przemysł AGD zapewnia prawie 1 milion miejsc pracy w Europie.
- Dzisiejsze lodówki są o 70% bardziej wydajne niż te używane w latach 90-tych, kiedy wprowadzono etykietę energetyczną.
- Zmywarki do naczyń są znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia wody i energii niż zmywanie ręczne.
- W ciągu 3 lat liczba pralek w klasie energetycznej A++++ potroiła się.
Sugerowane rozwiązania
1. Zwiększenie wymiany systemów ogrzewania i chłodzenia.
Ułatwienia w stosowaniu nowoczesnych, wydajnych systemów ogrzewania i chłodzenia mogą w decydujący sposób przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i wpływu na środowisko naturalne, bez uszczerbku dla komfortu konsumentów.
2. Promowanie innowacji w dziedzinie technologii urządzeń gospodarstwa domowego.
Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu. W tym względzie istnieje znaczny potencjał, aby urządzenia gospodarstwa domowego odgrywały rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania na niskoemisyjne systemy energetyczne. W ten sposób innowacje powinny być nie tylko możliwe, ale również wspierane i promowane.
3. Zwiększenie łączności w urządzeniach gospodarstwa domowego.
Łączność między urządzeniami domowymi poprawia efektywność energetyczną systemu dystrybucji energii; przyczynia się do wykorzystania energii, gdy jest ona dostępna, minimalizuje ich wpływ na środowisko.
4. Usunięcie barier rynkowych.
Polityka musi ograniczać zakłócenia rynku wynikające z nadmiernej regulacji. Jednocześnie skuteczny nadzór rynku powinien zapewnić równe szanse.
5. Prawidłowe wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w obliczeniach wydajności.
Przemysł inwestuje w innowacyjne rozwiązania, uzyskując znaczne oszczędności energii. Państwo członkowskie UE powinno uwzględnić korzyści płynące z innowacyjnych technologii w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynku, wykazując zwiększoną charakterystykę energetyczną budynku i tym samym waloryzując inwestycje użytkownika końcowego.
Zobacz też: Sposoby na zmniejszenie zużycia i kosztów energii. Efektywność energetyczna to klucz
Przykłady rozwiązań
Włochy
W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 50% do 2020 roku, Electrolux intensywnie pracuje nad zmniejszeniem swojego śladu ekologicznego poprzez przejście na odnawialne źródła energii i optymalizację wykorzystania energii, jak również poprawę efektywności energetycznej urządzeń. W produkcji średni poziom emisji dwutlenku węgla na jednostkę produkowanego produktu spadł o 25% od 2015 roku, a firma postawiła sobie za cel, aby do 2020 roku połowa energii Electrolux pochodziła ze źródeł odnawialnych.
Rumunia
Dzięki projektowi “Respects the Globe, Respects, Respects Globalally”, Arcaelik stosuje pionierskie praktyki w walce ze zmianami klimatycznymi i prowadzi badania mające na celu zmniejszenie śladu węglowego.
Fabryka Arcyliki w Rumunii, posiadająca certyfikat ISO 50001, dokłada starań, aby zminimalizować emisję dwutlenku węgla i konsekwentnie redukować zużycie energii wynikające z procesów produkcyjnych. Dzięki 106 efektywnym energetycznie projektom realizowanym w ramach działalności Arcaelik Roma, zużycie energii na jednostkę produktu spadło od 2012 roku o 44%. Celem Arcyklaviku jest osiągnięcie całkowitej neutralności węglowej w produkcji do 2025 roku.
Polecamy: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?
Transport publiczny – 30% Europejczyków mieszka w miastach, gdzie normy zanieczyszczenia są przekroczone
Autobusy są podstawą transportu publicznego i odgrywają kluczową rolę w naszych miastach: w 2015 roku autobusy i autokary przejechały 543,5 miliarda kilometrów po drogach Europy. Ponieważ większość miast boryka się z problemami związanymi z jakością powietrza, autobusy elektryczne to doskonałe rozwiązanie dla miast europejskich. Całkowity koszt eksploatacji autobusów elektrycznych (TCO) jest korzystniejszy niż w przypadku tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi.
Europa musi nadrobić zaległości. W 2017 roku zasoby autobusów elektrycznych w Europie zostały oszacowane na około 2 200, podczas gdy 160 000 autobusów elektrycznych zostało sprzedanych w Chinach w tym samym roku.
Autobusy elektryczne zmniejszają emisję gazów cieplarnianych i prowadzą do zmniejszenia lokalnego zanieczyszczenia powietrza. Smog stanowi poważny problem dla zdrowia ludzkiego. Według Europejskiej Agencji Środowiska każdego roku w Europie prawie 400 000 przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Zobacz cały raport