zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedź nadaje się w 100% do recyklingu

Strona główna > Wszystkie publikacje > Miedź nadaje się w 100% do recyklingu

Data
Tagi

Rosnące zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich stwarza szereg wyzwań związanych z ochroną środowiska, geopolityką, społeczeństwem i techniką. Zobacz, w jaki sposób miedź może temu zaradzić.

Eksploatacja miedzi jest korzystna ze względu na jej wysoką dostępność na całym świecie, sprawną dystrybucję i rozwinięte metody wydobywania. Ponadto miedź ma stosunkowo stabilną cenę rynkową (ustalaną w bardzo przewidywalny sposób), a także podlega recyklingowi. Miedź stanowi więc atrakcyjną alternatywę dla metali ziem rzadkich wykorzystywanych w maszynach wirujących. Mimo że obecnie zastosowanie tych metali w maszynach wirujących jest niewielkie, w szybkim tempie wzrasta. Miedź może zatem ograniczyć uzależnienie UE od metali ziem rzadkich.

Atutem miedzi jest też to, że jest to jeden z nielicznych materiałów, które można wielokrotnie poddawać recyklingowi bez utraty wydajności. Nie ma również żadnej różnicy w jakości miedzi pochodzącej z recyklingu (produkcja wtórna) i wydobytej miedzi (produkcja podstawowa).

Recykling miedzi jest również energooszczędny i wymaga do 80-90% mniej energii niż produkcja pierwotna. W ciągu ostatniej dekady około połowa rocznego wykorzystania miedzi w UE pochodziła ze źródeł pochodzących z recyklingu (i wzrasta).

Szacuje się, że dwie trzecie z 550 milionów ton miedzi produkowanej od 1900 r. nadal znajduje zastosowanie w produkcji. Ta ogromna ilość miedzi zawarta w różnorodnym zakresie zastosowań końcowych odpowiada około 20 lat produkcji wydobywczej.

Recykling miedzi jest niezwykle wydajnym sposobem ponownego wprowadzania tego cennego materiału do obiegu ekonomicznego. W procesie wtórnego przetworzenia miedzi zużywa się bowiem do 85% mniej energii aniżeli przy produkcji pierwotnej. W skali światowej, pozwala to zaoszczędzić 100 milionów MWh energii elektrycznej oraz obniżyć emisję CO2 o 40 milionów ton rocznie.

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.