zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

OZE w Polsce wracają do łask. Raport KPMG

Strona główna > Wszystkie publikacje > Polityka energetyczna > OZE w Polsce wracają do łask. Raport KPMG

Po okresie zastoju, odnawialne źródła energii wracają do łask. Rośnie zainteresowanie inwestorów zagranicznych i polskich – ocenili eksperci KPMG w raporcie na temat. Ciekawe inwestycje szykują się w Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Indiach i Francji.  W Polsce także można spodziewać się pozytywnych zmian klimatu inwestycyjnego dla zielonej energii. Nadzieję, na to daje czerwcowa nowelizacja prawa. Poza tym trwają prace nad kolejnymi zmianami prawa, mającymi na celu rozwój OZE.

Jak czytamy w raporcie KPMG, w 2017 roku na całym świecie zanotowano rekordowe 406 transakcji przejęć w tym sektorze, a ich łączna wartość sięgnęła 40 mld EUR. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez KPMG wśród inwestorów, w najbliższym czasie najbardziej atrakcyjne będą inwestycje w pięciu krajach: w Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Indiach i Francji. Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE daje nadzieję, że także w Polsce można spodziewać się pozytywnych zmian klimatu inwestycyjnego dla zielonej energii.

Energetyka odnawialna w Polsce. Offshore wyciągnie OZE ze stagnacji? 

W Polsce do 2015 roku energetyka odnawialna rozwijała się bardzo dynamicznie – powstało 7 GW mocy zainstalowanej (z czego 64% w farmach wiatrowych), a system wsparcia w postaci zielonych certyfikatów i obowiązku zakupu energii był bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Zmiany jakie miały miejsce od 2016 roku – odejście od systemu zielonych certyfikatów, wyższe obciążenia podatkowe, ustawa odległościowa, wypowiedzenie długoterminowych umów zakupu energii i zielonych certyfikatów – negatywnie wpłynęły na branżę. W efekcie większość farm wiatrowych w Polsce jest nierentowna i ma ogromne trudności ze spłatą zaciągniętych kredytów. Nic dziwnego, że od końca 2015 roku na rynku fuzji i przejęć w energetyce odnawialnej w Polsce panuje stagnacja.

CZYTAJ TAKŻE: Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

– Realizacja unijnego celu 15% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. będzie bardzo dużym wyzwaniem dla Polski (w ostatnich latach osiągaliśmy między 11% a 12%). Wydaje się, że Polska idzie obecnie w kierunku ocieplania klimatu inwestycyjnego dla zielonej energii, czego przykładem jest nowelizacja ustawy o OZE z czerwca 2018 r., w której m.in. przywrócono poprzedni sposób kalkulacji podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych i przedłużono okres przejściowy dla farm niespełniających wymogów odległościowych. Trwają prace nad kolejnymi zmianami mającymi na celu rozwój zielonej energii w Polsce, pojawiły się też nadzieje, że wystartują duże aukcje na które czekają inwestorzy – mówi Marcin Łągiewka, dyrektor w grupie Deal Advisory w KPMG w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Wiatraki na Bałtyku. Projekt Baltic InteGrid

Nadzieje w morskich farmach wiatrowych i fotowolaice

W najbliższych latach „czarnym koniem” polskiej energetyki odnawialnej mogą stać się morskie farmy wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne. W pierwszym przypadku widoczne jest rosnące zainteresowanie inwestorów. W drugim natomiast obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych, a w nadchodzących aukcjach to właśnie energia słoneczna może osiągnąć duże wolumeny.

ZOBACZ TAKŻE: Polska energetyka potrzebuje innowacji. Nie tylko ze względu na upały

Wszystko wskazuje na to, że po okresie zastoju, energia odnawialna w Polsce wraca do łask. Widoczne jest także rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów – zarówno polskich zintegrowanych koncernów, jak i inwestorów zagranicznych. Z uwagi na fakt, że Polska nie posiada kluczowych technologii (np. turbiny wiatrowe) ani know-how (morskie farmy wiatrowe) udział partnerów zagranicznych będzie miał duże znaczenie – mówi Marcin Łągiewka, dyrektor w grupie Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce” Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc zainstalowana w PV wynosi ok. 300 MW, co daje 3,4% udział fotowoltaiki w polskim „miksie” OZE (dane maj 2018). Jak prognozują autorzy raportu, w latach 2018/2019 fotowoltaika w Polsce wyjdzie z niszy.

Pełną wersję raportu w wersji elektronicznej można pobrać ze strony kpmg.pl

ZOBACZ TAKŻE: Raport: Kolektory słoneczne i ich liczne zastosowanie. Kiedy to się opłaca?

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.