zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Technologie energooszczędne dla budynków. Korzyści z automatyki

Strona główna > Wszystkie publikacje > Automatyka budynków > Technologie energooszczędne dla budynków. Korzyści z automatyki

System automatyki budynkowej i sterowania w budynku (BAC) pomaga zwiększyć komfort i wydajność pracowników, ograniczyć zużycie energii i w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia kosztów i rachunków. Działając samodzielnie i współpracując z poszczególnymi systemami budynku, układ BAC pozwala znacznie ograniczyć zużycie prądu w typowych warunkach.

Te oszczędności mogą wzrastać, gdy poszczególne mechanizmy kontroli współdziałają ze sobą, na przykład w ramach budynkowego systemu zarządzania energią (BEMS). Dodatkowo taki system szybko wykrywa problemy operacyjne i diagnozuje usterki w infrastrukturze budynku.

Zbyt często starania dążące do uzyskania energooszczędności w budynkach skupiają się na materiale, z jakiego budynek powstał (np. izolacja), i na zamontowanym wyposażeniu (np. oświetleniu LED lub bojlerach o wysokiej wydajności). Pomijane są korzyści wynikające ze zwiększenia wydajności i dynamiki kierowania działaniami. Właśnie w tym mogą pomóc zaawansowane systemy sterowania i automatyzacja.

Przykłady rozwiązań obniżających zużycie prądu za pomocą systemu BAC to:
• Inteligentny system HVAC (1) korzysta z czujników, aby ograniczyć zużycie energii w obszarach, w których nie ma ludzi.
• Automatyczne równoważenie hydrauliczne (2) na bieżąco koryguje przepływ i ciśnienie w rurociągach i promiennikach, aby zoptymalizować wytwarzanie, rozprowadzanie i emisję ciepła w budynku.
• Czujniki i napędy (3) umożliwiają sterowanie wentylacją w zależności od potrzeb poprzez optymalizację jakości powietrza wewnątrz budynku przy minimalnym zużyciu energii.
• Zaawansowane sterowniki (4) pozwalają na obniżenie temperatury ciepłej wody użytkowej bez ryzyka wystąpienia bakterii Legionella.
• Zaawansowane sterowniki oświetlenia (5) zapobiegają nadmiernej eksploatacji oświetlenia poprzez przyciemnianie lamp w zależności od światła dziennego i stopnia użytkowania danego pomieszczenia.
• Osłona przeciwsłoneczna (6) kontroluje ilość ciepła i światła słonecznego dostającego się do budynku.

Działając samodzielnie i w tandemie z innymi technologiami, system BAC pozwala znacznie ograniczyć zużycie prądu w typowych warunkach. Co więcej, taki system szybko wykrywa problemy operacyjne i diagnozuje usterki w
systemach technicznych budynku. Rozwiązania technologiczne budynku współpracują także z systemem
energetycznym na zewnątrz budynku.

Budynek wyposażony w inteligentne układy może automatycznie przystosować parametry działania do zmieniającego się zapotrzebowania energetycznego i wahań cen energii elektrycznej (zgodnie z wcześniej ustawionymi preferencjami).

Zautomatyzowane systemy budynku ułatwiają wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i polepszają ogólną stabilność sieci energetycznej poprzez zapewnianie jej ogromnych możliwości sterowania obciążeniem sieci i magazynowania prądu.

ZOBACZ CAŁY RAPORT: Automatyka Budynków DecarbEurope – Raport

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.