zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Automatyka budynków – Definicje, komponenty, funkcje

Strona główna > Wszystkie publikacje > Automatyka budynków > Automatyka budynków – Definicje, komponenty, funkcje

Budynki są odpowiedzialne za około 40 proc. finalnego zużycia energii. Inwestowanie w działania na rzecz efektywności energetycznej w budynkach może przyczynić się do oszczędności energii. Dodatkowo zastosowanie odpowiednich systemów automatyki, uwzględniając efektywne energetycznie urządzenia i technologie wraz z użyciem energii ze źródeł odnawialnych, jest efektywnym sposobem oszczędzania i optymalnego wykorzystania energii.

Poniższe czynniki mają istotny wpływ na zapotrzebowanie energetyczne budynku:

  • temperatura na zewnątrz budynku,
  • pokrycie budynku,
  • technologia budowlana i energetyczna,
  • obsługa i konserwacja budynku,
  • wykorzystanie obiektów i zachowania użytkowników,
  • jakość wnętrza pomieszczeń.

Wprowadzenie Dyrektywy EPBD (Dyrektywa Budowlana Wydajności Energetycznej) w Unii Europejskiej, jest kluczowym elementem w poprawie efektywności energetycznej budynków. Seria norm europejskich została wydana na podstawie tej dyrektywy i odnosi się do projektowania, instalacji i kontroli ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia, wentylacji, klimatyzacji oraz oświetlenia. Ponadto dyrektywa PWE (Dyrektywa dla Produktów Wykorzystujących Energię) określa kryteria ekologiczne (zużycie energii, emisji, recykling) dla obiektów wykorzystujących energię.

Ze względu na specyfikę wymagań, wysoką złożoność funkcjonalną oraz stosunkowo duży pobór energii, budynki inteligentne stanowią wyzwanie pod względem wymagań projektowo-wykonawczych, norm, warunków pracy oraz eksploatacji. Odpowiednie wykorzystanie dostępnych technologii przekłada się na większą wydajność i komfort w budynkach i obiektach publicznych, a jednocześnie wnosi znaczący wkład w redukcję szkodliwych dla środowiska emisji. Przy odpowiednim użyciu rozwiązań automatyki możliwe jest monitorowanie, kierowanie, regulacja i optymalizacja funkcjonalności budynków.

Poniższy materiał wideo przedstawia przykład integracji auta elektrycznego w infrastrukturze elektrycznej budynku jako aktywnego komponentu sieci. Sterowanie i automatyka budynku jest realizowana przez dedykowane urządzenie koordynujące funkcjonowanie urządzeń elektrycznych w budynku oraz proces ładowania i oddawania energii do sieci z auta elektrycznego.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.