zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Decyzje dotyczące kupowania i projektowania

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > Decyzje dotyczące kupowania i projektowania

Data

Wiele środków trwałych i produktów jest eksploatowanych przez wiele lat — zgodnie z planem lub nie. Koszty powiązane z decyzjami dotyczącymi eksploatacji mogą — i z reguły tak się dzieje — setki razy przekroczyć pierwotny koszt inwestycji. Bezpieczeństwo działania instalacji i jej wpływ na środowisko w dużym stopniu są zależne od decyzji podejmowanych na etapie projektowania. Aby odpowiednio zrównoważyć znaczenie tych aspektów, konieczna jest ingerencja wszystkich interesariuszy na etapie projektowania lub nabywania nowych środków trwałych.

Niniejszy artykuł opisuje praktyczne podejście do organizacji procesu wczesnego zarządzania sprzętem (ang. Early Equipment Management, EEM). Metoda ta została opracowana na potrzeby japońskiego przemysłu motoryzacyjnego. Celem było ograniczenie całkowitego kosztu produkcji samochodów i ich podzespołów, aby zapewnić płynne uruchomienie linii bez problemów związanych ze stosowaniem nowych urządzeń.

Jedną z podstawowych koncepcji metody EEM jest to, że cała wiedza organizacji dotycząca pracy z podobnymi urządzeniami powinna być wykorzystana w trakcie prac projektowych dotyczących nowych urządzeń. Kluczową cechą charakterystyczną procesu EEM jest duży nacisk na kompleksowe procedury testów wstępnych oraz rozważenie warunków praktycznego wykorzystania urządzenia, zamiast jedynie podejścia teoretycznego. Metoda EEM stanowi konkretne podejście opisujące czynności, które organizacja powinna podjąć na każdym etapie projektowania, konstrukcji i nabywania sprzętu. Pozwala to zagwarantować, że środek trwały będzie optymalnie wykorzystywany przez cały okres eksploatacji.

Niniejszy artykuł szczegółowo opisuje cztery kwestie, które należy rozpatrzyć w trakcie prac projektowych:

  • Koszty finansowe
  • Niezawodność
  • Energochłonność
  • Wpływ na środowisko

Wpływ projektowanego rozwiązania na środowisko jest skomplikowaną kwestią. Można się mu dokładniej przyjrzeć w ramach oceny cyklu życia (ang. Life-Cycle Assessment, LCA). Taka ocena obejmuje cały przepływ materii i energii — od ich pozyskania ze środowiska naturalnego aż do ich zwrócenia.

W kwestii kosztów finansowych zostaną omówione metody obliczania wartości bieżącej netto podejmowanych decyzji inwestycyjnych oraz sposoby przeprowadzania oceny informacji dotyczących typu i częstotliwości usterek związanych z pewnymi założeniami projektowymi.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.