Koszty produkcji energii wiatrowej spadły o około 80% w ciągu ostatnich 25 lat i wciąż obniżają się o kilka procent rocznie. Dodatkowo elektrownia wiatrowa nie generuje podczas pracy gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. Główne ryzyko farm wiatrowych wiąże się z optymistycznymi założeniami co do występowania i charakterystyki wiatru w danym klimacie.
Turbiny wiatrowe produkują znaczną część odnawialnej energii, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od importowanych paliw kopalnych oraz do redukcji emisji CO2.
Energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu na świecie. Moce produkcyjne elektrowni wiatrowych, stanowiących niegdyś niszowy rynek w Europie, w ostatniej dekadzie zwiększyły się bardziej niż moce elektrowni opartych na innych technologiach. Wkrótce elektrownie wiatrowe osiągną moc produkcyjną 500 GW, zapewniając miejsca pracy i energię regionom na całym świecie.
Warto podkreślić, że w realizacji procesu transformacji energetycznej pomocna jest miedź, której nasz kraj jest jednym z największych producentów na świecie. Jej właściwości, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy surowiec dla nowoczesnej gospodarki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Oparte na miedzi i jej stopach technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach ‒ energetyce oraz przemyśle. Czytaj więcej tutaj.
Główne zalety energii wiatrowej to:
- Niewielki wpływ na środowisko.
- Większa niezależność energetyczna, istotna szczególnie dla krajów dysponujących niewielkimi zasobami paliw kopalnych czy hydroelektrycznymi.
- Modułowa struktura, dzięki której możliwe jest względnie szybkie dostosowanie technologii do zmieniających się potrzeb i niskie ryzyko finansowe w porównaniu z technologiami wytwarzania takimi jak energia jądrowa, która sprawdza się tylko na dużą skalę.
- Koszt na tyle niski, że w wielu przypadkach stanowi najlepsze rozwiązanie.
Istnieją oczywiście również wady, które należy wziąć pod uwagę.
Po pierwsze produkcja energii wiatrowej cechuje się dużą zmiennością i nie da się nią dysponować całkowicie elastycznie w zależności od potrzeb. Niemniej jednak znaczną część energii wiatrowej udaje się zintegrować z wieloma innymi systemami elektroenergetycznymi. To prawda, że integracja energii wiatrowej pociąga za sobą dodatkowe koszty w systemie dystrybucji. Jednak coraz wyższy stopień zaawansowania działania systemu energetycznego sprawia, że koszty te osiągają akceptowalny poziom.
Po drugie nie wszędzie jest możliwość zainstalowania elektrowni wiatrowych. Przewagę na tym polu mają inne technologie wytwarzania energii o mniejszych ograniczeniach dotyczących lokalizacji.
Po trzecie wytwarzanie energii wiatrowej nie jest już jedynym opłacalnym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej. W ostatnim czasie, dzięki redukcji kosztów, wytwarzanie energii dzięki technologiom fotowoltaicznym stało się doskonałą alternatywą w niektórych przypadkach. Na dodatek systemy fotowoltaiczne są łatwiejsze do zainstalowania i utrzymania. Ich charakter jest jeszcze bardziej modułowy i można je zamontować niemal wszędzie, jeśli tylko zapewniony jest wystarczający dostęp do promieni słonecznych. Jednak energia fotowoltaiczna może być wytwarzana jedynie w ciągu dnia.
Więcej na ten temat czytaj tutaj.