Dlaczego moc zainstalowana elektrowni wiatrowych pozostaje w tyle za generacją? Jakie strategie są potrzebne do zredukowania tej rozbieżności?
W ciągu ostatniej dekady energia odnawialna wykazuje bardzo wysokie tempo ekspansji. W latach 2004–2013 zdolność generacji ze źródeł odnawialnych wzrosła z 85 GW do 560 GW, tj. o ponad 600%. Jednak w mniej więcej tym samym okresie udział energii odnawialnej wzrósł tylko z 10,6% do 11%, co stanowi wzrost 0.4%.
Jeżeli obecne tempo wzrostu zostanie utrzymane, to w roku 2020 ilość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych może wzrosnąć do 1400 TWh. Stanowiłoby to w przybliżeniu 35–40% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Unii Europejskiej, zależnie od powodzenia polityki Wspólnoty w zakresie efektywności energetycznej i mogłoby znacznie przyczynić się do osiągnięcia celu 20% generacji energii ze źródeł odnawialnych.
Inaczej mówiąc, istnieje znaczna rozbieżność między mocą zainstalowaną a faktyczną ilością energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Spośród wielu konsekwencji tego stanu, jedną z najpoważniejszych jest utracona możliwość obniżenia emisji gazów cieplarnianych.