zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Inicjatywa czystej technologii – większa wydajność pojazdów elektrycznych i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych

Strona główna > Wszystkie publikacje > Elektromobilność > Inicjatywa czystej technologii – większa wydajność pojazdów elektrycznych i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych

Kopalnia miedzi Aitik w północnym, arktycznym regionie Szwecji przysparza szereg skomplikowanych trudności logistycznych. Dwie z nich coraz częściej dotyczą wszystkich obszarów działalności przemysłu miedziowego. Mowa tu o wysokich i mało stabilnych kosztach paliwa oraz niewygodnych systemach przechowywania baterii.

Aktualnie, w jednej z największych europejskich kopalni należącej do firmy Boliden wykorzystuje się flotę 10 wozideł elektryczno-spalinowych Caterpillar 795F, które codziennie przewożą nawet 310 ton skał z głębokości 400 metrów pod powierzchnią. Pracownicy kopalni Gällivare, zlokalizowanej 100 km na północ od granicy koła podbiegunowego, są jednak o jeden krok do przodu, ponieważ wiedzą, że stawka jest wysoka. Wydajność jest kluczem do zapewnienia równowagi budżetowej, ale nie można też zaniedbać bezpieczeństwa pracowników. Emisje dwutlenku węgla mają niezwykle szkodliwy wpływ na planetę obciążoną globalnym ociepleniem.

Rozwiązanie

Firmy Boliden, Caterpillar, ABB i Eitech wspólnie wprowadzają inicjatywę czystej technologii, która ma na celu odkryć skalowalność wydajności pojazdów elektrycznych, a jednocześnie systematycznie ograniczać emisje gazów cieplarnianych. Inicjatywa ta zdaje się doskonale wpisywać w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Pojazdy przewożą 70 milionów ton skał rocznie, a w 2017 roku umożliwiły wysłanie 400 000 ton koncentratu, co obejmowało 97 500 ton miedzi, 2,9 tony złota oraz 62 tony srebra. Choć pojazdy te wyposażone w są w hybrydowe akumulatory spalinowo-elektryczne, każdy z nich mimo wszystko zużywa 400 litrów paliwa na godzinę, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Czytaj: Nowa technologia pozwala monitorować zużycie prądu w czasie rzeczywistym

Aby rozwiązać ten problem, firmy Caterpillar, ABB i Eitech pracują nad wprowadzeniem systemu konwersji energii elektrycznej opartego na okablowaniu. Rozwiązanie to może namieszać w branży. Akumulatory są dość niewygodne podczas pracy na takich głębokościach i przy takich trajektoriach oraz w pobliżu innego sprzętu wydobywczego używanego w kopalniach na całym świecie.

Wynik

Wstępne testy okablowania dotyczyć będą transportu skał płonnych na 60-metrowe wzniesienia, a później również na większe wysokości. Dokładne i rygorystyczne testy, a następnie stopniowe wprowadzanie nowego rozwiązania, będzie miało ogromne znaczenie, szczególnie ze względu na nieprzyjazne temperatury w tym odległym obszarze.

“Projekt ten może przyczynić się do radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z górnictwa. Mniejsze emisje z działań górniczych mają duże znaczenie dla przyszłej produkcji pojazdów w sposób zrównoważony” – Erik Brandsma, dyrektor generalny – Swedish Energy Agency.

Firmy ABB i Eitech, specjalizujące się w zelektryfikowanych sieciach klejowych, będą również stopniowo dodawać przewody jezdne i technologie transformatorowe. Każdy pojazd będzie obsługiwał niemal 4,75 MW mocy i poruszał się z prędkością do 30 km na godzinę, czyli dwa razy szybciej niż pojazdy z aktualnie stosowanymi silnikami spalinowo-elektrycznymi. Gdy pojazdy te zaczną pracować, elektryczność dodatkowo przyspieszy ograniczanie emisji gazów cieplarnianych o 80%.

Zobacz też: Rosnąca precyzja wydobycia miedzi

Firma Caterpillar testowała już poprzednio tego typu okablowanie na pustyni w Arizonie. Rozwiązanie pomyślnie przeszło testy i wykorzystało mniej energii. Firma wdrażała również podobne technologie w mniejszych pojazdach w Afryce. Razem rozwiązania te ugruntują szwedzkie wysiłki w zakresie ekologii.

Szwecja jest nie tylko globalnym liderem w zakresie ograniczania zużycia paliwa i wykorzystywania czystych technologii (do 2045 roku kraj ten planuje zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do zera), ale niebawem będzie też mieć jeden z największych zakładów produkujących akumulatory do pojazdów. Zakład zlokalizowany będzie w miejscowości Skellefteå, 360 km na południe od miasta Gällivare.

O firmie Boliden AB

Firma Boliden wydobywa i przetwarza metale szlachetne i nieszlachetne, głównie cynk, miedź, ołów, nikiel, złoto i srebro. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Sztokholmie i jest również wiodącym globalnym operatorem w zakresie recyklingu urządzeń elektronicznych i ołowiu z baterii.

O firmach Caterpillar i ABB

Firma Caterpillar Inc. to największy producent sprzętu budowlanego oraz gigant plasujący się w pierwszej 100. w rankingu. Firma Caterpillar projektuje, opracowuje, tworzy, produkuje, wprowadza na rynek i sprzedaje maszyny, silniki, produkty finansowe oraz ubezpieczenia za pośrednictwem globalnej sieci. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Deerfield w stanie Illinois.

ABB to duża szwedzko-szwajcarska firma specjalizująca się w robotyce, energii, duży sprzęcie elektrycznym i technologii automatyzacji.

Polecamy: W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.