zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedziane instalacje elektryczne. Zobacz, dlaczego warto postawić na miedź

Strona główna > Wszystkie publikacje > Miedziane instalacje elektryczne. Zobacz, dlaczego warto postawić na miedź

Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia w budownictwie. Właściwie zaprojektowana sieć elektryczna, w tym odpowiednio wykonana instalacja i oprzewodowanie, mają zasadniczy wkład w zapewnienie bezpieczeństwa w budynku (czy też ograniczenie potencjalnych zagrożeń) –  podaje serwis thinkcopper.org.

Miedź, od lat stosowana w zastosowaniach instalacyjnych, nie bez przyczyny jest branżową normą w USA. Właściwości miedzi czynią ją zgodną z wszystkimi przepisami, zarządzeniami i regulacjami dotyczącymi przewodników elektrycznych mającymi zastosowanie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu, że dobrze sprawdza się we wszelkiego rodzaju instalacjach, miedź od dawna jest światową normą w zakresie wyboru przewodów instalacyjnych stosowanych w budownictwie.

Dlaczego miedź jest tak dobrym przewodnikiem? Odpowiedzi na to pytanie udziela nauka. Miedź jest wydajnym, niezawodnym i najmocniejszym z dostępnych obecnie przewodników elektrycznych do stosowania w budynkowych instalacjach elektrycznych. Właśnie dlatego miedziane instalacje elektryczne mogą być najbardziej ekonomicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Niezwykle duża przewodność elektryczna miedzi sprawia, że ten materiał jest bardziej wydajny niż jakikolwiek inny przewodnik elektryczny. Miedź wyżarzona stanowi międzynarodową normę, z którą porównuje się wszystkie inne przewodniki elektryczne.

Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna zdefiniowała w 1913 roku międzynarodowy standard miedzi wyżarzanej (ang. International Annealed Copper Standard, IACS), ustalając w nim przewodność elektryczną miedzi na 100%. Oznacza to, że przewód miedziany o określonej średnicy przewodzi prąd znacznie lepiej niż jakikolwiek inny materiał o takiej samej średnicy stosowany w przemyśle. Przewodność okablowania miedzianego stosowanego w dzisiejszych instalacjach elektrycznych wynosi co najmniej 100% według skali IACS. Przewody miedziane stosowane w instalacjach elektrycznych nie potrzebują aż tak grubej izolacji jak przewody aluminiowe, można też układać je w mniejszych peszlach. Przyczyną jest niższa przewodność elektryczna przewodów aluminiowych, które — jeśli mają przewodzić taki sam prąd jak miedź — muszą mieć większą średnicę.

Kolejną zaletą stosowania przewodów miedzianych jest to, że tlenek miedzi również przewodzi prąd. Oznacza to, że miedziane łączenia i zakończenia się nie przegrzewają i nie wymagają stosowania środków hamujących utlenianie. Ponadto miedź charakteryzuje się doskonałą przewodnością cieplną (o 60% lepszą niż aluminium), co oznacza większą oszczędność energii i szybsze oddawanie ciepła do otoczenia. Ta cecha miedzi okazuje się szczególnie przydatna na łączeniach i zakończeniach.

Z tych powodów można znaleźć miedź w instalacjach wielu budynków na świecie – czytamy na stronach thinkcopper.org.

ZOBACZ TAKŻE:

10 istotnych powodów stosowania miedzi

Zastosowanie miedzi w instalacjach elektrycznych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.