Według dyrektywy Unii Europejskiej 89/106/EEC z grudnia 1988 r. jakość materiałów i wyrobów budowlanych powinna być taka, aby dobrze zaprojektowany i wykonany budynek spełniał wymagania dotyczące:
- Nośności i stateczności,
- Bezpieczeństwa pożarowego,
- Higieny i zdrowia,
- Bezpieczeństwa użytkowania,
- Ochrony przed hałasem,
- Oszczędności energii i zachowania ciepła.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego najważniejszym zagadnieniem jest zapewnienie ochrony przed oddziaływaniem cieplnym instalacji elektrycznej na otoczenie i odwrotnie. Aby zmniejszyć ryzyko powstania pożaru i ograniczyć negatywne skutki, należy na etapie projektowania dokonać właściwego doboru rozwiązań i zapewnić późniejsze poprawne wykonanie instalacji.
Bardzo istotnym zagadnieniem jest dobór właściwej izolacji przewodów ze względu na napięcie nominalne. Przewód lub kabel o niepoprawnie dobranej izolacji będzie ulegał szybkiemu nagrzewaniu wskutek prądów upływowych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zapalenia się izolacji. Dobierając kable lub przewody należy również przeanalizować warunki środowiskowe w jakich będą one pracowały. Właściwy dobór kabli powoduje, iż są one bardziej trwałe, nie stanowią zagrożenia, a izolacja nie ulega tak szybkiemu uszkodzeniu, a tym samym zmniejsza się ryzyko powstania pożaru wskutek uszkodzenia izolacji.