zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Projekty wiatrowe w Polsce 2018. Zobacz bazę

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia wiatrowa Offshore > Projekty wiatrowe w Polsce 2018. Zobacz bazę

Instytut Energetyki Odnawialnej zaktualizował bazę danych „Projekty Wiatrowe w Polsce ‘2018”. Baza przedstawia obraz rynku projektów sektora wiatrowego rozwijanych przez deweloperów i odpowiednio zaawansowanych, które mają wydane warunki przyłączenia, zawarte umowy przyłączeniowe, a w pewnej części mają już wydane pozwolenia budowlane, ale nie znajdują się jeszcze w fazie zaawansowanej realizacji – czytamy na stronach IEO.

„Baza Projektów Wiatrowych w Polsce ‘2018” autorstwa IEO zawiera aktualnie 583 projekty wiatrowe o łącznej mocy 7 GW. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej Instytutu Energii Odnawialnej. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie Instyutu Energii Odnawialnej.

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił aukcje OZE, w tym też dla nowych instalacji projektów wiatrowych.

Aukcje dla projektów wiatrowych powyżej 1 MW odbędą się już 5 listopada, aukcja dla instalacji mniejszych, poniżej 1 MW powinna zostać przeprowadzona po 12 listopada.

W tegorocznych aukcjach wytwórcy energii wiatrowej w instalacjach o mocy powyżej 1MW mogą sprzedać nawet 45 tys. MWh, a łączna moc może przekroczyć 1 GW (obecnie, w Polsce, w sektorze wiatrowym jest zainstalowane łącznie 5,9 GW, co stanowi prawie 70% mocy zainstalowanej w OZE w Polsce) – czytamy na stronach IEO.

Energetyka wiatrowa w Europie. Dlaczego warto na nią postawić?

Koszty produkcji energii wiatrowej spadły o około 80% w ciągu ostatnich 25 lat i wciąż obniżają się o kilka procent rocznie. Dodatkowo elektrownia wiatrowa nie generuje podczas pracy gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. Główne ryzyko farm wiatrowych wiąże się z optymistycznymi założeniami co do występowania i charakterystyki wiatru w danym klimacie.

Turbiny wiatrowe produkują znaczną część odnawialnej energii, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od importowanych paliw kopalnych oraz redukcji emisji. Wysiłki mające na celu rozwój tej technologii, zapoczątkowane w latach 70. XX wieku na skutek kryzysu naftowego, przynoszą wreszcie zadowalające rezultaty w postaci powszechnie dostępnych urządzeń o wysokim współczynniku wykorzystania mocy oraz wydajnych i niezawodnych turbinach, nadających się do zastosowania w instalacjach lądowych i morskich.

Warto podkreślić, że energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu na świecie. Moce produkcyjne elektrowni wiatrowych, stanowiących niegdyś niszowy rynek w Europie, w ostatniej dekadzie zwiększyły się bardziej niż moce elektrowni opartych na innych technologiach. Wkrótce elektrownie wiatrowe osiągną moc produkcyjną 500 GW, zapewniając miejsca pracy i energię regionom na całym świecie.

Warto podkreślić, że w realizacji procesu transformacji energetycznej pomocna jest miedź, której nasz kraj jest jednym z największych producentów na świecie. Jej właściwości, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy surowiec dla nowoczesnej gospodarki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Oparte na miedzi i jej stopach technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach ‒ energetyce oraz przemyśle. Czytaj więcej tutaj.

Główne zalety energii wiatrowej to:

  • Niewielki wpływ na środowisko.
  • Większa niezależność energetyczna, istotna szczególnie dla krajów dysponujących niewielkimi zasobami paliw kopalnych czy hydroelektrycznymi.
  • Modułowa struktura, dzięki której możliwe jest względnie szybkie dostosowanie technologii do zmieniających się potrzeb i niskie ryzyko finansowe w porównaniu z technologiami wytwarzania takimi jak energia jądrowa, która sprawdza się tylko na dużą skalę.
  • Koszt na tyle niski, że w wielu przypadkach stanowi najlepsze rozwiązanie.

Istnieją oczywiście również wady, które należy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze produkcja energii wiatrowej cechuje się dużą zmiennością i nie da się nią dysponować całkowicie elastycznie w zależności od potrzeb. Niemniej jednak znaczną część energii wiatrowej udaje się zintegrować z wieloma innymi systemami elektroenergetycznymi. To prawda, że integracja energii wiatrowej pociąga za sobą dodatkowe koszty w systemie dystrybucji. Jednak coraz wyższy stopień zaawansowania działania systemu energetycznego sprawia, że koszty te osiągają akceptowalny poziom.

Po drugie nie wszędzie jest możliwość zainstalowania elektrowni wiatrowych. Przewagę na tym polu mają inne technologie wytwarzania energii o mniejszych ograniczeniach dotyczących lokalizacji.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT CZYTAJ TUTAJ

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.