zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Świadczenie usług systemowych przy użyciu elektrowni wiatrowych

Strona główna > Wszystkie publikacje > Energia wiatrowa Offshore > Świadczenie usług systemowych przy użyciu elektrowni wiatrowych

Zapewnienie stabilności systemu elektroenergetycznego jest kwestią bardzo istotną, szczególnie biorąc pod uwagę rosnący udział generacji odnawialnej, która nie zawsze jest dopasowana do aktualnych potrzeb sieci energetycznej. Dostarczanie usług systemowych bazujących na rezerwach wirujących bądź mocy biernej, przyczyni się do poprawy stabilności systemu i otworzy drogę do technologii umożliwiających samowystarczalną regulację systemu. W ramach artykułu autorzy proponują koncepcje zapewnienia usług systemowych przez elektrownie wiatrowe. Ponadto wzięto pod uwagę w jakim stopniu dodatkowe usługi mogą być świadczone w przyszłości, jak rezerwa mocy czynnej do regulacji częstotliwości oraz zapewnienie mocy biernej do regulacji napięcia.

Ilość zainstalowanej mocy elektrowni wiatrowych zarówno w niemieckim, jak również w europejskim systemie elektroenergetycznym wypiera z rynku konwencjonalne termiczne jednostki wytwórcze. Jednak brak tego typu elektrowni powoduje utratę  możliwości stabilizacji częstotliwości, jak również usług pomocniczych oraz rezerwy mocy biernej wykorzystywanej do regulacji napięcia i uczestnictwa w zarządzaniu ograniczeniami przesyłowymi. Z drugiej strony wysoki udział generacji wiatrowej przyczynia się do występowania problemów z bezpieczną pracą systemu. Przykładem są regiony z ogromną ilością zainstalowanych elektrowni wiatrowych (np. północne Niemcy), gdzie w okresach wysokiej generacji wiatrowej ilości wyprodukowanej energii przekraczają  lokalną konsumpcję, a zwiększony przesył powoduje przeciążenia linii elektroenergetycznych.

W rezultacie lądowe i morskie jednostki wytwórcze muszą przejąć odpowiedzialność za świadczenie usług oraz utrzymanie stabilności systemu. Zaawansowane techniki sterowania mogą być zaproponowane, pozwalając na poprawę pracy sieci elektroenergetycznej za pomocą klastrów morskich farm wiatrowych. Dodatkowo musi być brana pod uwagę prognoza wiatru, co umożliwi optymalne prowadzenie systemu oraz świadczenie usług systemowych ze spojrzeniem w przyszłość.

Rosnąca liczba farm wiatrowych w systemach elektroenergetycznych, wzrost liczby morskich elektrowni wiatrowych i wyłączenie konwencjonalnych jednostek wytwórczych powodują, że istnieje potrzeba stworzenia inteligentnego systemu zarządzania dla energetyki wiatrowej, umożliwiającego przejęcie części odpowiedzialności za usługi systemowe oraz udzielanie wsparcia w prowadzeniu systemu i utrzymaniu jego stabilności.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.