zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Technologia pomp ciepła. Zastosowanie i zalety ich wykorzystania

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > Technologia pomp ciepła. Zastosowanie i zalety ich wykorzystania

Pompy ciepła zapewniają wodę grzewczą, chłodzącą i ciepłą do budynków mieszkaniowych, handlowych oraz zastosowań przemysłowych. Przekształcają energię zewnętrzną z powietrza (energia aerotermalna), gruntu (energia geotermalna) oraz wody (energia hydrotermalna), a także nadmiar ciepła z budynków i procesów na użyteczną energię cieplną. Taka konwersja odbywa się za pomocą czynnika chłodniczego, który jest stosowany także w chłodziarkach i systemach klimatyzacji.

Pompy ciepła są technologią wydajną i sprawdzoną w działaniu. Ich typowa moc mieści się w zakresie 2–20 kW w przypadku domów jednorodzinnych, do 100 kW w przypadku wielorodzinnych budynków mieszkalnych, a nawet więcej w instalacjach przemysłowych. Przemysłowe i grzewcze pompy ciepła osiągają moc rzędu kilku MW.

Działanie urządzenia przy dostępnej nadwyżce energii elektrycznej oraz magazynowanie tej nadmiarowej energii w postaci ciepła pozwala skutecznie reagować na zapotrzebowanie w systemie elektrycznym i zwiększyć udział
odnawialnej energii elektrycznej.

(fot.pixabay.com)

Czy wiesz, że…

Pompy ciepła zainstalowane w Europie pozwalają zaoszczędzić rocznie blisko 2-krotność emisji CO2 generowanych przez firmę Statoil.

Technologia niskowęglowa

Pompa ciepła działa w następujący sposób: (1) płyn przenoszący (czynnik chłodniczy) jest poddawany działaniu źródła ciepła, gdzie odparowuje, a tym samym schładza źródło. Kompresor (2) spręża czynnik chłodniczy, powodując wzrost jego temperatury. W kolejnym etapie (3) opary o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze są prowadzone do wymiennika ciepła, z którego energia jest przekazywana do systemu dystrybucji. Opary zostają schłodzone i ulegają kondensacji. Po zwolnieniu ciśnienia w zaworze rozprężnym (4) płyn zostaje ponownie poddany działaniu źródła ciepła i następuje zamknięcie cyklu.

Pompy ciepła zawsze jednocześnie zapewniają chłodzenie i ogrzewanie. W trybie grzewczym energia otoczenia stanowi źródło ciepła, natomiast budynek/proces jest odbiornikiem ciepła.

W trybie chłodzenia budynek/proces jest chłodzony, gdyż środowisko zewnętrzne staje się odbiornikiem ciepła. Najwyższą wydajność osiąga się, gdy w tym samym czasie potrzebne jest zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie.

POBIERZ CAŁY RAPORT NA TEN TEMAT: Pompy ciepła – Decarb Europe

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.