zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Strona główna > Wszystkie publikacje > Efektywność energetyczna > W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Sprawiedliwa transformacja jest dla Polski kluczowym warunkiem – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz podczas uroczystego otwarcia Forum Transformacji Energetycznej, realizowanego pod patronatem instytucjonalnym Europejskiego Instytutu Miedzi.

Jak mówił wprowadzając do zagadnień Forum prezes Stowarzyszenia na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego – “wydarzenie nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, lecz z uwagi na kształtowanie się kluczowego otoczenia dla transformacji energetycznej, realizowane będzie na przestrzeni trzech najbliższych lat, koncentrując się na odpowiedziach – jak realizować w Polsce transformację, aby była ona szansą rozwojową dla sektora i całej gospodarki”.

Podczas uroczystego otwarcia swoje słowa do uczestników skierowali przedstawiciele Rządu: Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Małgorzata Zielińska  – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz w imieniu Ministra Energii, Dyr. Waldemar Łagoda z departamentu Energetyki i Ciepłownictwa. Swój specjalny list do uczestników Forum skierował Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak wskazywała Minister Emilewicz,  żyjemy w czasach przełomu w polityce klimatycznej, a cel zeroemisyjnej gospodarki do 2050 roku stawia przed nami ogromne wyzwania! Powodzenie polityki klimatycznej wymagać będzie współpracy międzyrządowej, wewnątrzspołecznej i uważnego przemyślenia co i w jakim czasie jest możliwe do osiągnięcia – jakie tempo transformacji realizować? Jednocześnie musimy prowadzić dialog międzynarodowy. Minister przedsiębiorczości i technologii przypomniała, że za większość emisji w Europie odpowiada przemysł energetyczny, dlatego plan Polski zakłada zwiększenie efektywności energetycznej i dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym. Polska ma swoją specyfikę na mapie europejskiej, a MPiT pracuje nad Krajową Strategią Niskoemisyjną, w której określone będą cele i scenariusze naszej transformacji energetycznej.  Pomimo ogromnych wyzwań “nie boimy się ich podjąć” podkreśliła Minister.

Pani Minister Małgorzata Zielińska, odpowiadająca w resorcie za wdrażanie funduszy UE na największe inwestycje infrastrukturalne wskazywała natomiast, że środki UE będą ważnym narzędziem realizacji projektów w zakresie transformacji energetycznej, pamiętając oczywiście, że kierunek w zakresie inwestycji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowy.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Minister Energii w liście skierowanym do uczestników wydarzenia, przedstawił działania rządu w zakresie ewolucji tego strategicznego sektora, podkreślając, że resort przykłada wielką wagę do prac nad strategią energetyczną. W ostatnim półroczu konsultowane były dwa strategiczne projekty: PEP2040 oraz KPEiK 2021-2030.  Minister Energii zaznaczył również, że od kilkunastu lat polski sektor energetyczny podlega zmianom, a ich sukces warunkowany będzie dalszymi nakładami inwestycyjnymi. Minister wskazał, także że konieczny jest dalszy rozwój OZE w sektorze budownictwa czy transportu, a towarzyszyć temu ma rozbudowa sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz magazynów energii.

Ze strony Europejskiego Instytutu Miedzi istotne w trakcie wystąpień strony rządowej i dyskusji ekspertów podczas obu debat było wskazywanie roli przemysłu w procesie transformacji energetycznej – zarówno po stronie odbiorców energii, ale także jako uczestników rynku energetycznego (DSR, efektywność energetyczna, umowy PPA). Ważnymi kwestiami jakie wskazywali przedstawiciele Instytutu, to kompleksowe podejście do procesu transformacji.

Europejski Instytut Miedzi od lat konsekwentnie wskazuje, że musimy dążyć do gospodarki niskoemisyjnej i gospodarki cyrkularnej – tj. lepsze wykorzystanie zasobów, efektywne technologie wytwarzania, redukcja zużycia paliw, recycling.

Gospodarka cyrkularna (obiegowa)

Kluczowe postulaty jakie wybrzmiały ze strony Instytutu podczas Forum to m.in:

  • Elektryfikacja w cieplnych procesach przemysłowych oraz w transporcie.
  • Elektryfikacja sektora wytwarzania ciepła i chłodu
  • Wykorzystanie wodoru wytwarzanego z elektrycznej energii odnawialnej jako paliwa w ogniwach paliwowych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.