Realizacja tej inwestycji jest już na niemal końcowym etapie, a przewidywane zakończenie jej budowy przypada na drugi kwartał tego roku
Energa Invest realizuje famę wiatrową Przykona, powstającą na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego „Adamów”, w powiecie tureckim. Jej łączna moc zainstalowana ma wynieść 31,15 MW. Spółka zajmuje się praktycznie wszystkim w tej kwestii – zaczynając od etapu przygotowania inwestycji, przez projektowanie i aktualnie – etap budowy.
Energa Wytwarzanie zmienia się w Energa OZE
Na famę złoży się 9 turbin wiatrowych oraz wymagana infrastruktura towarzyszą złożona z m.in. linii światłowodowych, linii kablowych SM, placów manewrowych, dróg dojazdowych, a także stacji GPO. Według szacunków, rocznie farma ma produkować ok. 83 GWh. Zakończenie jej budowy zaplanowano na drugi kwartał obecnego roku. Po tym, razem z prawami związanymi z wygraną aukcją, zostanie oddana spółce Energa OZE, która w grupie Energa zajmuje się eksploatacją jednostek wytwórczych OZE. W ramach aukcji została zakontraktowana przez Energę sprzedaż 1 245 000 MWh energii, która powstanie w farmie wiatrowej Przykona w ciągu 15 lat. Przez spółkę nie została jednak podana zaoferowana cena za nią. Urząd Regulacji Energetyki podał natomiast informacje dotyczące ogłoszenia wyników przeprowadzonej w grudniu Aukcji Zwykłej Nr AZ/6/2019. Wynika z niej, że minimalną ceną, po jakiej została sprzedana energia, było 162,83 zł/MWh, a maksymalną – 233,29 zł/MWh. W przedziale na konkretne lata kalendarzowe (do 2037 roku) skutecznie złożone oferty opiewały na więcej niż 77,8 TWh energii elektrycznej. Wartość zakontraktowanej energii wynosi 16,2 mld zł netto. Energa OZE zarządza już pięcioma farmami wiatrowymi – Przykona będzie szóstą. Na ten moment ich moc zainstalowana wynosi 211 MW, a jedynie w 2018 roku wygenerowały 385 GWh energii. Aktualnie moc zainstalowana z inwestycji Energi, które bazują na odnawialnych źródłach, wynosi 38%. Wśród państwowych grup energetycznych jest to największy udział procentowy.
Energa SA dzięki elektrowni fotowoltaicznej emituje mniej CO2
Przedstawiciele Energii wspominali wcześniej o wzięciu udziału w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej. Miał to być duży projekt fotowoltaiczny mający 20 MW mocy i planowali wystartować z nim w koszyku, w którym konkurowałby z dużymi farmami wiatrowymi. W najnowszych informacjach dotyczących efektów ostatniej aukcji Energa jednak nie wspomniała, czy dla tego projektu zostało zabezpieczone wsparcie w systemie aukcyjnym.