zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Fundusze wspierające montaż odnawialnych źródeł energii trafią do 21 gmin woj. śląskiego

Strona główna > Archiwa wpisów > Fundusze wspierające montaż odnawialnych źródeł energii trafią do 21 gmin woj. śląskiego

Data
Tagi

Fundusze to efekt współpracy z rządem, dzięki której na wsparcie przedsięwzięć tego typu trafiło dodatkowe 80 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego podpisano umowy o dofinansowanie projektów, które otrzymają wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 skierowanych na odnawialne źródła energii. Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, chodzi o konkurs o pierwotnym budżecie 75,9 mln zł, do którego nabór był prowadzony od końca września 2017 r. do końca maja ub. roku. Napłynęło w nim 125 wniosków. Następnie kilkakrotnie przesuwano termin rozstrzygnięcia konkursu – do maja br., kiedy zarząd woj. śląskiego wnioskował do rządu o zwiększenie budżetu.

Finansowanie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu

Etap oceny formalnej i merytorycznej pozytywnie przeszło 107 projektów, w których wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie na łączną kwotę przekraczającą 800 mln zł. Jak podaje dla PAP urząd marszałkowski – zwiększenie alokacji przez zarząd woj. śląskiego o środki z rezerwy wykonania oraz środki pozyskane z budżetu państwa, pozwoliło na wybór jednego projektu niegrantowego na kwotę 53,1 mln zł oraz trzech projektów grantowych na łączną kwotę 94,4 mln zł. Pierwszy z tych projektów, przygotowany przez gminę Zawiercie, zakłada “Budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”. Do projektu o łącznej wartości 71 mln zł zapewniono blisko 53,1 mln zł dotacji z RPO.

W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE

Pozostałe trzy dofinansowane w konkursie przedsięwzięcia przygotowały Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego (dotacja 20,5 mln zł do projektu za 21,7 mln zł), gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny (dotacja 21,8 mln zł do projektu za 23 mln zł) i Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu (dotacja 52 mln zł do projektu za 55,1 mln zł).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno