zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

KE rozliczyła POIiŚ 2007-2013. 1,5 mld euro na energetykę w Polsce

Strona główna > Archiwa wpisów > KE rozliczyła POIiŚ 2007-2013. 1,5 mld euro na energetykę w Polsce

Data
Tagi

Pod koniec grudnia 2017 r. Komisja Europejska rozliczyła i zamknęła unijny program Operacyjny “Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013”. W ramach tego programu w Polsce przeznaczono 1,5 mld euro na projekty energetyczne.

Program Operacyjny “Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013” był finansowany z Funduszu Spójności UE (22,39 mld euro) oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (5,95 mld euro). W jego ramach tysiące projektów dostały bezzwrotne dotacje w obszarach takich jak transport, środowisko, energia, szkolnictwo wyższe, kultura i zdrowie.

W obszarze energii w ramach programu dofinansowanie uzyskało 884 projekty, do których trafiło łącznie wsparcie na poziomie 1,5 mld euro. Ze środków tych współfinansowana była między innymi inwestycja budowy połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa. Wsparcie zyskały też projekty, w ramach których powstało ok. 1000 MW mocy w elektrowniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Powstałe dzięki dofinansowaniu z POIiŚ 2017-2013 źródła OZE produkują w skali roku około 2,9 TWh energii elektrycznej, co przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 2,5 mln ton rocznie.

Oprócz projektów elektroenergetycznych w ramach POIiS 2017-2013 dofinansowanie uzyskały też inwestycje w polskim sektorze gazowniczym. Dzięki tym projektom pojemność magazynów gazu w Polsce wzrosła o 30 proc., przybyło ok. 2,5 tys. km nowych gazociągów. Dofinansowanie z tego programu uzyskał też projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Pod koniec grudnia 2017 r. Komisja Europejska wypłaciła Polsce ostatnią transzę płatności w ramach tego programu. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest kontynuowany w latach 2014-2020.


Enea Operator: ponad 250 mln zł unijnego dofinansowania z POIiŚ do 2020 roku

KE dofinansuje projekt badawczo-rozwojowy w zakresu integracji źródeł OZE z siecią

Minister energii podpisał umowy o dofinansowanie inwestycji sieciowych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno