zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Na zakup auta elektrycznego i wodorowego klient indywidualny będzie mógł dostać dotację

Strona główna > Archiwa wpisów > Na zakup auta elektrycznego i wodorowego klient indywidualny będzie mógł dostać dotację

Wkrótce ma się rozstrzygnąć jak wysoka będzie dotacja, kiedy zostanie wprowadzona i czy cena auta będzie miała znaczenie.

Dopłaty do aut elektrycznych mogą pomóc rozruszać ich sprzedaż w Polsce wskazuje portal wysokienapiecie.pl. Jak dotąd Polska na tle innych państw UE wypada pod tym względem najsłabiej, biorąc pod uwagę wielkość rynku motoryzacyjnego. W ubiegłym roku sprzedano 1324 takie auta. To oznacza, że udział elektryków w sprzedaży samochodów wyniósł w naszym kraju zaledwie 0,2 proc. co oznacza, że jest to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej – podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Rozwój elektromobilności. Jak wzrośnie zapotrzebowanie na miedź?

Rok 2019 dla sprzedaży elektryków jest lepszy, na koniec I kwartału jest już 620 rejestracji (o 80 proc. więcej) – podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Prawdziwym przełomem może być zmiana ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Nowela wprowadza bowiem możliwość udzielenia dopłat do zakupu nowych aut elektrycznych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Dopłaty przysługiwać mają też do aut z napędem wodorowym. Przepisy zostały przyjęte w ekspresowym tempie, wraz z nowelą ustawy o cenach prądu (zmiana ustawy o podatku akcyzowym, efektywności energetycznej oraz biopaliwach i biokomponentach ciekłych). Mają wejść w życie od razu po publikacji w Dzienniku Ustaw. Nadal jednak pozostaną martwe bez odpowiedniego rozporządzenia. Kowalski będzie składał wniosek o dopłatę do zakupu elektryka do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. To tu trafia część wpływów z opłaty emisyjnej, która obowiązuje w cenie paliwa od początku tego roku. Przypomnijmy, że jest to 80 zł netto za 1000 litrów paliwa, czyli ok. 10 gr. w cenie litra benzyny czy oleju napędowego.

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zatwierdzona przez Senat

W lutym tego roku pojawił się projekt rozporządzenia, który określa, na co i w jaki sposób będą wydawane pieniądze FNT. Dotacja ma wynieść maksymalnie 30 proc. ceny nowego auta elektrycznego, przy czym górny limit to 36 tys. zł. Jeśli auto elektryczne byłoby wykorzystane do celów komunalnych to dopłata może wzrosnąć do 150 tys. zł. Auta spalające gaz ziemny oraz wodorowe dostały w tym przypadku limit 75 tys. zł.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno