zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pierwsza komercyjna elektrownia wiatrowa o mocy przekraczającej 9 MW

Strona główna > Archiwa wpisów > Pierwsza komercyjna elektrownia wiatrowa o mocy przekraczającej 9 MW

Data
Tagi

General Electric od kilku tygodni zajmuje się testowaniem prototypu największej na świecie turbiny wiatrowej

W rotterdamskim porcie General Electric testuje ogromną turbinę, której moc wynosi 12 MW. Ok. 2020 roku turbiny tego rodzaju, czyli największe na świecie, mają zacząć być instalowane na morskich farmach wiatrowych. Na ten moment dostarczaniem największych na świecie turbin na morskie farmy wiatrowe zajmuje się MHI Vestas, japońsko-duński producent.

Wiatr w żagle zielonej energii

Spółka zainstalowała na belgijskiej farmie wiatrowej pierwszą turbinę o mocy 9,5 MW. Jak podkreśla, to pierwszy raz, kiedy zainstalowano turbinę sięgającą ponad 9 MW w komercyjnym projekcie. Northwester 2, przyszła morska farma wiatrowa, ma składać się z 23 elektrowni wiatrowych. Ich jednostkowa moc ma wynieść 9,5 MW, a średnica wirnika – 164 cm. Zostaną one zainstalowane mniej więcej 50 km od brzegu, na 25–40 m głębokości. Ilość energii, którą będzie produkowała farma wiatrowa Northwester 2, ma wystarczyć do zaspokojenia zapotrzebowania ok. 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych. Z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 MW uzysk energii będzie odpowiadać zapotrzebowaniu mniej więcej 9,5 tys. belgijskich rodzin. 642 mln euro – tyle ma wynieść całkowity koszt inwestycji. Przeliczając to na planowaną moc wychodzi ok. 3 mln euro/MW. Już w przyszłym roku zostanie uruchomiona produkcja energii z całej farmy wiatrowej. Projekt realizują: TRR (10%), Incontrol (14%), Colruyt (30%) i konsorcjum inwestorów Parkiwnd (46%). Wcześniej Komisja Europejska wydała zgodę na zakup przez Sumitomo Corporation, japoński koncern, 30% udziałów w tym projekcie. W ubiegłym roku zgodziła się również, żeby udzielić pomocy publicznej za pomocą belgijskiego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w tym także dla Northwester 2.  Na dodatek Europejski Bank Inwestycyjny pożyczył 210 mln euro na inwestycję w Northwester 2. Przez Europejski Fundusz została udzielona gwarancja na połowę tej sumy, na rzecz Inwestycji Strategicznych. To jednak nie wszystko.

Hybrydowe podejście do OZE – wiatr i słońce

Duńska rządowa agencja kredytów eksportowych EKG miała zapewnić gwarancje finansowania do 100 mln euro i tym samym wspomóc pośrednio Vestas, będącą duńską firmą dostarczającą swoje turbiny wiatrowe dla Northwester 2. Operatorowi Northwester 2 zostanie przyznane wsparcie w formie certyfikatów. Będzie mógł je sprzedać operatorowi Elii, czyli sytemu przesyłowego, i dostać w dzięki temu premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.