zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Port bazowy Eemshaven dla największej morskiej farmy wiatrowej na świecie

Strona główna > Archiwa wpisów > Port bazowy Eemshaven dla największej morskiej farmy wiatrowej na świecie

Terminal Buss w Eemshaven otrzymał kontrakt na kolejny projekt – od maja 2020 roku będzie służył jako port bazowy dla instalacji konstrukcji fundamentowych morskiej farmy wiatrowej Hornsea Two. W tym projekcie zostanie wykorzystanych około 140 000 m² z 250 000 m² powierzchni terminalu o dużej ładowności.

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana około 89 km od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym. „Cieszymy się, że wygraliśmy projekt tej wielkości na wodach Wielkiej Brytanii. Podkreśla to połączoną siłę naszego zespołu projektowego w Hamburgu i naszego terminalu w Eemshaven” – komentuje nadchodzący projekt Martin Schulz, dyrektor zarządzający Buss Energy Group.

Farma wiatrowa, której właścicielem jest duńska grupa energetyczna Ørsted, będzie składać się z 165 8-megawatowych turbin Siemens Gamesa. Przy łącznej mocy prawie 1,4 GW dostarczy zielonej energii około 1,3 miliona gospodarstw domowych. Farma wiatrowa Hornsea Two obejmie obszar morski o powierzchni 462 km², a po pełnym uruchomieniu w 2022 roku będzie największą morską farmą wiatrową na świecie.

Buss Terminal Eemshaven wygrał przetarg ogłoszony przez DEME Offshore w lutym i jest teraz odpowiedzialny za obsługę, magazynowanie i logistykę terminalową 165 monopali i elementów przejściowych we własnym terminalu. Każdy z monopaliowych fundamentów turbin wiatrowych waży do 1230 ton. Odpowiada to masie około trzech w pełni załadowanych samolotów Boeing 747-400.

Czytaj też: Polski offshore w poszukiwaniu partnera 

Cas König, dyrektor generalny Groningen Seaports, pełen dumy komentuje: „Cieszymy się, że DEME ponownie wybrało Eemshaven jako port bazowy tego ogromnego projektu. Hornsea Two to siedemnasta morska farma wiatrowa, która zostanie zainstalowana za pośrednictwem Eemshaven. Jest to nie tylko największa farma wiatrowa u wybrzeży Anglii, ale także największa farma wiatrowa, jaką kiedykolwiek zbudowano za pośrednictwem Eemshaven. I oczywiście, jest to wielkie osiągnięcie dla Buss Terminal Eemshaven, który już udowodnił swoją zdolność do obsługi tego rodzaju gigantycznego projektu. Jest to również dobre dla działań w porcie morskim i dla kwestii zatrudnienia. Pokazuje, że Eemshaven naprawdę wyrósł na jeden z najważniejszych morskich portów wiatrowych na Morzu Północnym”.

Eemshaven

Od 2009 roku Eemshaven odgrywa ważną rolę w zakresie montażu i wysyłki turbin wiatrowych. Port stał się ważnym miejscem bazowym, rozrządowym i usługowym dla morskich farm wiatrowych, zwłaszcza w sąsiedniej niemieckiej części Morza Północnego. Eemshaven jest geograficznie dobrze przystosowane do morskich działań wiatrowych. Ponadto Eemshaven spełnia wszystkie wymagania morskie i posiada udogodnienia dotyczące montażu i wysyłki turbin wiatrowych. Efektem tego są imponujące wyniki: Eemshaven był już zaangażowany w budowę 16 farm wiatrowych i jest odpowiedzialny za utrzymanie czterech już istniejących farm wiatrowych.

Zobacz również: Farmy wiatrowe w Polsce – potencjał i wzorce postępowania

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.